29 Септември, 2023
0.0251

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА:Чувајте се од руски шпиони

Објавено во: Економија 08 Јуни, 2023

Добивај вести на ViberГерманската агенција за заштита на уставот ја предупреди економијата дека Русија може да ги засили напорите за шпионирање на индустриската шпионажа.

Германските компании сега се повеќе загрозени од индустриска шпионажа поради санкциите против Русија, предупреди во вторникот Федералната агенција за заштита на уставот (BfV), објаснувајќи дека ембаргото на руската компанија ги прекина трендовите во развојот на технологијата и иновациите.

Токму поради таквата изолација, можно е да има повеќе обиди за шпионажа, особено од оние кои се вработени во економскиот и истражувачки сектор релевантни за Русија, наведува BfV во извештајот.

Вработените со руско државјанство се особено изложени на ризик.

„Контактот може да биде прилично необичен и да трае долго. Шансите за таква врска се појавуваат, на пример, кога руските граѓани се принудени да контактираат со дипломатските претставници на нивната земја.

„Тие исто така можат да ги потиснуваат и вршат притисок врз роднините или пријателите во Русија. Руското разузнавање генерално не се воздржува од заканите и уцените.

Исто така, можно е двете завојувани страни да ги пребарале базите на податоци за оние кои се занимаваат со Русија и на тој начин да пронашле цели за дезинформации и саботажа.

Со руската агресија врз Украина, сајбер нападите и регрутирањето одат рака под рака. Онлајн криминалните групи како што се KILLNET и REvil напаѓаат западни цели.

Во исто време, сè повеќе Руси сакаат да дојдат во Германија, без разлика дали се дисиденти или вработени во западни компании кои делумно или целосно престанале да работат во Русија.

Агенцијата за заштита на Уставот препорача компаниите и вработените да се грижат за лозинките и деловните податоци и да внимаваат на сомнителните мејлови. На компаниите им се советува да ги предупредат новите вработени кои имаат руско државјанство за обидите на тајните служби да контактираат со нив.

„Не двоумете се да се јавите во Агенцијата за заштита на уставот кога се сомневате дека вработен е цел на истрага или вработување“, се вели во извештајот, „а тоа е особено точно кога постои конкретна закана“.


Можеби ќе ве интересира

МАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ НЕ МУ ГИ ПРОДАДОА АКЦИИТЕ НА „ГОЛЕМИОТ“ - Селаудин Арифи останува газда на 74 отсто од „Жито Караорман“

МАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ НЕ МУ ГИ ПРОДАДОА АКЦИИТЕ НА „ГОЛЕМИОТ“ - Селаудин Арифи останува газда на 74 отсто од „Жито Караорман“

Дрин Ахмети стана директор на Соравиа

Дрин Ахмети стана директор на Соравиа

ЕКСПО СЕКТОРОТ СЕ ВРАЌА ВО ИГРА - значајни успеси после паузата од пандемијата

ЕКСПО СЕКТОРОТ СЕ ВРАЌА ВО ИГРА - значајни успеси после паузата од пандемијата

Ѓорѓе Војновиќ е реизбран за член на Одборот на директори на Триглав Осигурување АД

Ѓорѓе Војновиќ е реизбран за член на Одборот на директори на Триглав Осигурување АД

Во која европска земја има најмногу слободни работни места?

Во која европска земја има најмногу слободни работни места?

ВАЖНО ЗА ВОЗАЧИТЕ, ГОРИВАТА ИМААТ НОВИ ЦЕНИ - еве кој ќе се израдува, а кој ќе остане рамнодушен

ВАЖНО ЗА ВОЗАЧИТЕ, ГОРИВАТА ИМААТ НОВИ ЦЕНИ - еве кој ќе се израдува, а кој ќе остане рамнодушен

Пелетите остануваат со повластена даночна стапка, како и дигиталните учебници

Пелетите остануваат со повластена даночна стапка, како и дигиталните учебници

АПИС: Државна лотарија да ја преиспита одлуката за организирање игри на среќа на интернет

АПИС: Државна лотарија да ја преиспита одлуката за организирање игри на среќа на интернет

Бектеши: Зимоска ќе имаме поевтино јужно овошје

Бектеши: Зимоска ќе имаме поевтино јужно овошје