16 Јуни, 2019
0.0181

Преку смс ќе се плаќа паркинг во Центар

Објавено во: Мои пари 03 Април, 2013

На барање на граѓаните, Јавното претпријатие Паркинзи на општина Центар од петок воведува нова услуга - дополнителен начин на плаќање на паркинг услугата со мобилен телефон, поточно со смс порака.

Како што информира денеска директорката на ЈП Паркинзи на општина Центар Маргарита Бакев потребно е граѓаните да пратат смс на телефонскиот број 14 14 14. Пораката треба да ја содржи зоната, празно место, регистарскиот број на автомобилот, празно место и времетраење на паркинзи.

- Новина е тоа што не е потребна порака за одјавување. Корисниците десет минути пред истекот на услугата паркирање ќе бидат известени со порака дека платената услуга истекува. Доколку сакаат да го продолжат паркирањето треба само да напишат смс со зоната и колку часа сакаат дополнително да се задржат, рече Бакев и додаде оти цената на смс порака е 5 денари, со вклучен ДДВ.

На новинарско прашање, Бакев одговори дека немаат загуба во претпријатието откако е воведен бесплатен паркинг во Центар.

- Можеме да кажеме дека се работи за неприбирање на планираните приходи од надомест на паркинг услугата од станарите, што реално нема финансиски да го оптовари претпријатието, рече Бакев.

Можеби ќе ве интересира

Денес започнува „Запознај ја Преспа“ – првиот ден на програмата панел дискусии и богата музичка понуда

Денес започнува „Запознај ја Преспа“ – првиот ден на програмата панел дискусии и богата музичка понуда

Уличен дефект од рано утринава на оваа скопска улица

Уличен дефект од рано утринава на оваа скопска улица

12. Викенд Медиа Фестивал (Weekend Media Festival) од 19. – 22. Септември, 2019 година

12. Викенд Медиа Фестивал (Weekend Media Festival) од 19. – 22. Септември, 2019 година

Нoвите JAGUAR F-PACE И RANGE ROVER EVOGUE ќе ги пречекаат гостите на британската амбасада

Нoвите JAGUAR F-PACE И RANGE ROVER EVOGUE ќе ги пречекаат гостите на британската амбасада

Светски познатиот фотограф Давид Јероу (DAVID YARROW) фотографираше уникатни слики од дивината благодарејќи на новиот LAND ROVER DEFENDER

Светски познатиот фотограф Давид Јероу (DAVID YARROW) фотографираше уникатни слики од дивината благодарејќи на новиот LAND ROVER DEFENDER

Дуално образование - Придобивки и проценка на Европската комисија

Дуално образование - Придобивки и проценка на Европската комисија

Криминалот им цвета на крадците на велосипеди, дреме ли полицијата во главниот град

Криминалот им цвета на крадците на велосипеди, дреме ли полицијата во главниот град

Отворена новата експозитура на ИутеКредит во Струмица

Отворена новата експозитура на ИутеКредит во Струмица

Подгответе се за Hamilton Ventura

Подгответе се за Hamilton Ventura