27 Септември, 2023
0.0231

Пригожин: Украинците даваат ужасно жесток отпор кај Бахмут

Објавено во: Свет 01 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Шефот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин денеска изјави дека Украина дава силен отпор кај градот Бахмут. 

Како што рече, Украинците даваат ужасно жесток отпор.  

„Украинската армија вбризгува дополнителни резерви во Артјомовск и со сите сили се обидува да го задржи градот. Десетици илјади борци на украинската армија пружаат исклучително жесток отпор. Битките од ден на ден стануваат покрвави“, рече Пригожин.

Руските војници го опкружуваат Бахмут, поради што украинските сили размислуваат за повлекување, изјави советник на украинскиот претседател.

Александар Родњански за Си-Ен-Ен изјави дека Русите се обидуваат да ја изведат операцијата со помош на платеничката група Вагнер. Според него, украинските војници ќе бидат принудени да се повлечат или на „стратешко предавство“ доколку се процени дека цената да се задржи Бахмут е превисока. Родњански рече дека Украина нема да го жртвува целиот свој народ „за ништо“. Од лани се водат битки за освојување на градот. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

КИНА ГО СЛАВИ СВОЈОТ НАЦИОНАЛЕН ДЕН, ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ Е ПОЧЕСЕН ГОСТИН: Македонија и Кина 30 години градат цврсти односи

КИНА ГО СЛАВИ СВОЈОТ НАЦИОНАЛЕН ДЕН, ЕКС ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ Е ПОЧЕСЕН ГОСТИН: Македонија и Кина 30 години градат цврсти односи

Дуда потврди дека сепак и натаму ќе испраќаат оружје во Украина

Дуда потврди дека сепак и натаму ќе испраќаат оружје во Украина

Дали Украинците го убиле командантот на руската Црноморска флота?

Дали Украинците го убиле командантот на руската Црноморска флота?