16 Декември, 2018
0.3053
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Приштина ја повлече одлуката за царините, за Бектеши ова е потврда за добри односи

Објавено во: Агробизнис 31 Јули, 2018

Одлуката за зголемените царини косовската Влада ја укина во целост. 

Ова го соопшти денеска министерот за економија, Кресник Бектеши.

Тој вели дека ова е уште една потврда за добрите односи меѓу двете земји.

„Пред неколку минути бев информиран дека Косово ја повлече одлуката во целост, а претходно на владината седница на косовската Влада, биле земени предвид аргументите што беа изнесени од македонската страна на петочната средба во Приштина“ – изјави Бектеши.

Тој  во петокот имаше средба со косовскиот колега Бајрам Хасани но, се врати без конкретен договор.

Косово ја воведе одлуката на 18 јули годинава и со неа царините за вкупно 21 земјоделски производ беа зголемени за 30 отсто.

Македонските стопанственици и производители претходно беа на ставот дека одлуката на Косово треба што поскоро да се повлече бидејќи штетите се големи. 

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ: Во транспарентна и законска дисциплинска постапка е утврден основот за носењето на Решение за престанокот на работниот однос на државниот советник

МЗШВ: Во транспарентна и законска дисциплинска постапка е утврден основот за носењето на Решение за престанокот на работниот однос на државниот советник

Шест овошки кои носат топ заработка

Шест овошки кои носат топ заработка

АЛТЕРНАТИВЕН НАЧИН НА ЗАРАБОТКА: Ова е најскапиот зачин во светот а оваа земја почна нагло да го произведува

АЛТЕРНАТИВЕН НАЧИН НА ЗАРАБОТКА: Ова е најскапиот зачин во светот а оваа земја почна нагло да го произведува