23 Март, 2019
0.5069
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

Приштина ја повлече одлуката за царините, за Бектеши ова е потврда за добри односи

Објавено во: Агробизнис 31 Јули, 2018

Одлуката за зголемените царини косовската Влада ја укина во целост. 

Ова го соопшти денеска министерот за економија, Кресник Бектеши.

Тој вели дека ова е уште една потврда за добрите односи меѓу двете земји.

„Пред неколку минути бев информиран дека Косово ја повлече одлуката во целост, а претходно на владината седница на косовската Влада, биле земени предвид аргументите што беа изнесени од македонската страна на петочната средба во Приштина“ – изјави Бектеши.

Тој  во петокот имаше средба со косовскиот колега Бајрам Хасани но, се врати без конкретен договор.

Косово ја воведе одлуката на 18 јули годинава и со неа царините за вкупно 21 земјоделски производ беа зголемени за 30 отсто.

Македонските стопанственици и производители претходно беа на ставот дека одлуката на Косово треба што поскоро да се повлече бидејќи штетите се големи. 

Можеби ќе ве интересира

Николовски: Нема да дозволиме сточарите одгледувачи на овци од нивниот производ да прават загуба

Николовски: Нема да дозволиме сточарите одгледувачи на овци од нивниот производ да прават загуба

МЗШВ апелира на внимателно и одговорно однесување на сите лица кои извршуваат активности во земјоделството и во шумите

МЗШВ апелира на внимателно и одговорно однесување на сите лица кои извршуваат активности во земјоделството и во шумите

Владата го реафирмира Агросоветот кој со години беше запоставен

Владата го реафирмира Агросоветот кој со години беше запоставен

Николовски: Со УХМР активно работиме на подобрување на метеоролошкиот систем во државата

Николовски: Со УХМР активно работиме на подобрување на метеоролошкиот систем во државата