26 Јули, 2021
0.0212

ПРОБЛЕМ ЗА СРПСKИТЕ ТУРИСТИ: Грчката ковид апликација не го чита кодот од српскиот сертификат

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 20 Јули, 2021

Грчката ковид апликација не го чита кодот од српскиот сертификат за вакцинација.

Aпликацијата на грчкото Mинистерство за дигитална управа Covid Free GR, која служи за проверка на веродостојноста на документите за статусот на имунизација не го отчитува QR кодот од дигиталниот сертификат кој го имаат добиено сите  вакцинирани во Србија. Oвој проблем го имале српски туристи на пристаништата Трипити и Уранополис на Халкидики, а новинарка од редакцијата на Нова.рс, која летува на Јонскиот брег и самата се уверила дека QR кодот не функционира.

„Од петокот, влез во ноќните клубови, локали и барови кои работат во затворен простор е дозволен, но под услов гостите да седат и пред да влезат задолжително да го покажат кодот со доказот за вакцинација. Таа вечер, апликацијата која ја користеа лицата од обезбедувањето во еден познат ноќен клуб во Парга не можеше да ги отчита нашите два дигитални сертификати. Покажуваше дека тие не се валидни“, сведочи новинарката.

Српската министерката за трговија, туризам и телекомуникации Татјана Матиќ за Н1 потврдила дека се запознаени со проблемот и работат на негово решавање, додавајќи дека официјално, од други места не стигнувале пријави за неисправни кодови.

Деновиве вратени се повеќе од 2.500 луѓе кои тргнале на грчките острови. 

Бројот на заразени во Грција дневно се движи до 3.000, а во земјата на сила се повеќе рестрикции. 

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција