26 Ноември, 2020
0.0191

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

Објавено во: Балкан 08 Јули, 2020

„Врие“ од народ на протестот во Белград. 

Граѓаните во моментов се пред Собранието и бараат под итно да се именува нов Кризен штаб за борба со коронавирусот, кој нема да биде политички, како и одговорност за примена на сила на вчерашниот протест.

Демонстрантите го нападнаа лидерот на Движењето на слободни граѓани, Сергеј Трифуновиќ кому му беше раскрвавена главата. Дел од демонстрантите го критикуваа Трифуновиќ затоа што  учестуваше на изборите и не се придружи на бојкотот.

По вчерашните протести поради најавата за повторно воведување на полицискиот час во Белград  и демонстрациите што ескалираа пред зградата на Националното собрание, неколку политички партии попладнево организираа протестен собир и пред Филозофскиот факултет .

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, во денешеното обраќање, изјави дека нема да има повеќедневна забрана за движење. 

Сепак, утре Владата ќе ја донесе конечната одлука, a на улиците на Белград попладнево има зголемен број поддржувачи на различни политички опции.

Можеби ќе ве интересира

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

„Катимерини“: Славомакедонците се уште копаат во Баница и го бараат остатокот од моштите на Гоце Делчев

„Катимерини“: Славомакедонците се уште копаат во Баница и го бараат остатокот од моштите на Гоце Делчев

Бугарскиот кардиолог Сотир Марчев открива: Најмалку две недели по излегување од болница излекуваните пациенти од ковид да не прават голем физички напор

Бугарскиот кардиолог Сотир Марчев открива: Најмалку две недели по излегување од болница излекуваните пациенти од ковид да не прават голем физички напор

ДОБИ 40 ГОДИНИ ЗАТВОР - човекот кој до смрт ја претепа двеиполгодишната Луна, ќерка на неговата девојка

ДОБИ 40 ГОДИНИ ЗАТВОР - човекот кој до смрт ја претепа двеиполгодишната Луна, ќерка на неговата девојка

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 - нови рестрикции во Србија

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 - нови рестрикции во Србија

Повеќето Бугари не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Повеќето Бугари не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

(ВИДЕО) Бугарската полиција привела поранешен заменик градоначалник од партијата на Каракачанов - одбивал да носи маска во метро

(ВИДЕО) Бугарската полиција привела поранешен заменик градоначалник од партијата на Каракачанов - одбивал да носи маска во метро

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар