05 Август, 2020
0.0188

Прво негативен корона тест, па потоа влез во Грција

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 10 Јули, 2020

Од идната недела Грците ќе бараат корона тест за влез во нивната земја. 

Од вторник за влез во Грција преку Промахонас задолжителен е негативен тест за Ковид -19. 

Ова се однесува за државјани на земјите за кои е дозволен влез во Грција. Тие задолжително мора  да имаат негативен тест за Ковид-19, направен 72 часа пред патувањето. 

Ова е една од одлуките, односно една од додатните мерки донесени на состанокот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со надлежните министри, јави дописничката на МИА од Атина.

Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас ги објави трите одлуките од состанокот, кои се однесуваат, како на посетителите така и на внатрешноста на земјата, каде што до недела ќе се направат повеќе од 300 контроли за почитување на здравствените протоколи.

„Второ, обврската за пополнување на „Passenger Locator Form (PLF)“ и понатаму е во сила, минималното време за пополнување пред пристигнувањето во Грција се ограничува на 24, од 48 часа како што беше претходно“, изјави Пецас.

Третата мерка на грчката Влада се однесува на контролите во внатрешноста на земјата за почитување на здравствените протоколи. 

Голем број од заразените деновиве беа токму туристи, а меѓу нив имаше и многу Срби. 

Грција досега има 3.672 случаи, а починаа 193 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак

(ВИДЕО) БОШЊАЦИТЕ РЕАГИРАА, СРПСКАТА ВОЈСКА ГО ОТСТРАНИ: Aлбанско знаме се вееше во Санџак

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

(ВИДЕО) ГРAД СО ГОЛЕМИНА НА ОРЕВ: Невреме во три хрватски градови

Авион се урна врз зграда во грчко село

Авион се урна врз зграда во грчко село

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Ова е првата хрватска ИТ фирма која достигна вредност од милијарди долари

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

Грците уапсија туристи кои не ги почитувале мерките

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

(ВИДЕО) ОВА Е ХИТ НА ИНТЕРНЕТ: Бугарска министерка говори англиски измешан со бугарски јазик

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон

Не го чекаме кандидатот за вакцина, туку онаа што може да се користи, вели Кон