27 Мај, 2024
0.0235

РАБОТА НА ЦРНО ВО ГЕРМАНИЈА: Дури 90 отсто од работниците на оваа гранка работат илегално

Објавено во: Финансии, Свет 16 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Огромното мнозинство домашни помошници во Германија работат на работни места - од чистење до градинарство - нелегално, според истражувањето објавено во саботата.

„Со години проценуваме дека бројот на домашните помошници кои не се регистрирани и кои работат на црно без осигурување и осигурување од незгода надминува 90 проценти“, вели Доминик Енсте, автор на истражувањето на Институтот за германска економија (IW).

За најновата проценка, IW ги анализираше неодамна објавените резултати од таканаречениот социо-економски панел, репрезентативно долгорочно истражување на околу 290.000 приватни домаќинства, пренесува магазинот Феникс.

Според овој индикатор, околу 4,3 милиони домаќинства, или приближно едно од десет домаќинства во Германија, редовно или повремено вработувале домашна помош во 2021 година.

Ако ја одземеме познатата бројка на работници кои се самовработени и плаќаат придонеси за социјално осигурување, 3,9 милиони домаќинства им плаќаат на луѓето да чистат, да градинаат, да вршат други задолженија и да чуваат деца под радарот на владата, проценува IW.

Работодавачите и работниците на црно имаат малку да добијат со пријавувањето во органите кои го регулираат вработувањето со скратено работно време.

„Иако не е невообичаено домашните помошници да работат во домаќинството долги години и е изграден добар однос на доверба, домаќинствата честопати не сакаат да склучуваат договорни обврски“, рече Енсте.


Можеби ќе ве интересира

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити

И ЗА САМО ТРИ МЕСЕЦИ НИВНИТЕ ДОБИВКИ СЕ ВО СИЛНИ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е топ петорката со најголеми чисти профити

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

БУРЕКЏИИТЕ СЕ ПЛАТЕНИ ПОВЕЌЕ ОД ХИРУРЗИТЕ: Плата и 100.000 денари, а работници нема

БУРЕКЏИИТЕ СЕ ПЛАТЕНИ ПОВЕЌЕ ОД ХИРУРЗИТЕ: Плата и 100.000 денари, а работници нема

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ ГРЧКИТЕ БРОДОСОПСТВЕНИЦИ КОИ СЕ ЗБОГАТИЈА СО РУСКА НАФТА ЗА ВРЕМЕ НА ВОЈНАТА: „Трагедијата за човештвото создаде можности“

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ ГРЧКИТЕ БРОДОСОПСТВЕНИЦИ КОИ СЕ ЗБОГАТИЈА СО РУСКА НАФТА ЗА ВРЕМЕ НА ВОЈНАТА: „Трагедијата за човештвото создаде можности“

КИНА НЕ И ОСТАНА ДОЛЖНА НА АМЕРИКА - им врати за електричните возила со санкции за американските воени компании

КИНА НЕ И ОСТАНА ДОЛЖНА НА АМЕРИКА - им врати за електричните возила со санкции за американските воени компании

ЗДЕЛКАТА Е ТЕШКА ДВА И ПОЛ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е сумата која „НЛБ Склади“ ја плати за „Генерали Инвестментс“

ЗДЕЛКАТА Е ТЕШКА ДВА И ПОЛ МИЛИОНИ ЕВРА - еве која е сумата која „НЛБ Склади“ ја плати за „Генерали Инвестментс“

„ОД КОГА ПОЧНАА ДА НАПЛАЌААТ ЗА ПОСТИРАЊЕ ВО ГРУПИ?“ Администраторка на група бара две илјади денари за две објави дневно 15 дена!

„ОД КОГА ПОЧНАА ДА НАПЛАЌААТ ЗА ПОСТИРАЊЕ ВО ГРУПИ?“ Администраторка на група бара две илјади денари за две објави дневно 15 дена!

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар

Шпаркасе Банка – силен партнер на македонската економија и конкурентен двигател на домашниот пазар