22 Мај, 2018
0.4043
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

Работи што не треба да им ги кажуваме на новите колеги

Објавено во: Финансии 05 Декември, 2017

Започнувањето на работа на ново работно место е вистински тест за емоционални и работнички сили. 

Сите знаеме или можеме да претпоставиме колку е тешко за новите луѓе да се вклопат во различни средини - тие треба да ги докажат своите професионални вештини и да покажуваат симпатии на сите видови на луѓе. Понекогаш сме премногу зафатени да комуницираме со нив. Понекогаш некои колеги се чувствуваат загрозени и се однесуваат кон нив дефанзивно, тоа е грубо.

Многу е застрашувачко ако по еден месец нов колега мора повторно да се запознае со нас - во случај да не го запаметиме неговото име.

Постојат некои работи што не треба да ги правиме или да ги кажеме кога имаме нов колега во канцеларијата, пишува Бизнис инсајдер. Несоодветни одговори или реакции го вклучуваат следново:

"Подобро да не се спријателувате со оваа група луѓе во компанијата". Дури и ако имате апсолутно добри причини да го препорачате ова на некого, па дури и да се обидете да го заштитите од нешто, говорот тве прави да изгледате „како вистински гревчиња“ . Тој/таа мора да дојде сам до заклучок со кого да се дружи. На овој начин, ќе ја подигнете групата за која мислите дека не заслужува. Што сакаш да добиеш од ова? - многумина би помислиле сешто, иако можеби имате добри намери. Затоа, не кажувајте го ова, дури и да поминаа неколку месеци откако е нов на работа.

"Уф, па толку го мразам ова/оваа ... шеф / компанија / овој тим / сè!". Не е добра идеја да ги откривате овие чувства, дури и ако ги имате со причина, барем затоа што е поверојатно од новодојденецот да избере да му се допадне шефот - но тој само му дал работа.

„Успех ... со сарказам. Ако интонацијата ви звучи искрено, тоа не е лошо, но ако го кажете со најмал тон на иронија, како што се случува да му посакате на новиот колега (во смисла на "Ви посакувам успех во оваа страшна компанија / во оваа страшна позиција) Сарказм не е добар избор за зборување со нови луѓе.

"И ти најверојатно ќе зажалиш што дојде овде." Дозволете личноста сама да го постигне овој заклучок, обидите да се "предупредува некој" се несоодветни.

"Велат дека ова е правило / корпоративна политика, но никој навистина не го прави тоа". Не ги охрабрувајте новодојдените да се придржуваат кон правилата од самиот почеток.

"И колку плата ти кажаа?"

"Дружи се со мене и ќе отидеш на различни места".

"Сега ќе ти кажам сè што треба да знаеш за да успееш тука". Секој на новата работа има потреба од совети и менторство, но давајте им ги само ако тоа го побараат од вас.

"Вие сте многу убава / убав, дали имате дечко / девојка?". Нема потреба да коментирате.

Ништо. Најлошото што можеме да направиме со новодојдените е да ги игнорираме. Ако вашите патишта преминат на работа, или тие се обидуваат да комуницираат со вас, без оглед колку си уморен, нервозен, зафатен или на друг начин, бидеи љубезен и направи да се чувствуваат добредојдени.

Можеби ќе ве интересира

Владата денес го аминува гувернерот

Владата денес го аминува гувернерот

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи