21 Септември, 2018
0.2999
    ADIN 560    0.54%     ALK 8003.87    -0.04%     GRNT 820    -0.04%     KMB 5166.51    0.13%     MAGP 6150    0%     MERM 2000    0%     MPT 47742.7    0.77%     OHB 6548.31    -0.62%     OKTA 4257    -2.99%     PPIV 46000    -0.48%     RMDEN15 95    -1.55%     RMDEN17 96.1    0%     STB 1109    0.06%     STIL 128.49    -1.92%     TETE 2308.76    4.83%     TKVS 4996    2.98%     TNB 14000    -2.78%     TTK 1135.39    1.38%     UNI 2330.37    2.84%

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

Објавено во: Агробизнис 15 Август, 2018

Трговска или политичка е причината поради која се спуштија рампите за извоз на македонските праски на рускиот пазар. Прашање на кое одговор допрва ќе се добие.

Официјално праските од Росоман од денес нема да патуваат кон Русија поради стопираниот увоз.

Македонија без официјално известување за воведената забрана за која наводно причина е пронајден црв во пратките.

Министерот Николовски пак смета дека во оваа ситуација треба да се покаже внимателност а штетите колкави ќе бидат е неизвесно.

Она што е познато е дека праските за увоз ќе се насочуваат кон нови пазари а надлежните најавија помош за производителите и на откупувачите кои стравуваат од огромни штети кои ги проценуваат на 4000 - 5000 евра од камион.. 

Освен Македонија, Русија ги спушти рампите и за праските од соседна Србија.

Можеби ќе ве интересира

Николовски во Битола: Исплатени 150 милиони денари за субвенции за трета фаза за предадено млеко

Николовски во Битола: Исплатени 150 милиони денари за субвенции за трета фаза за предадено млеко

Николовски: И оваа година се фокусираме на младите земјоделци, од денеска ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра

Николовски: И оваа година се фокусираме на младите земјоделци, од денеска ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра

Лабораторија од Германија ја демантираше претпоставката за ГМО во кочански ориз

Лабораторија од Германија ја демантираше претпоставката за ГМО во кочански ориз

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

НЕ ЧЕКАЛЕ РАБОТАТА ДА ИМ ПАДНЕ ОД НЕБО: Млад брачен пар почнал свој бизнис

Потег на Владата ја заживеа сувомесната индустрија

Потег на Владата ја заживеа сувомесната индустрија