22 Мај, 2018
0.7964
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

РАЗЛИЧНИ ЦЕНИ ВО РАЗЛИЧНИ ЗЕМЈИ: Колку ќе чини задоволството во рака да се држи новиот iPhone X?

Објавено во: Финансии 13 Септември, 2017

Очекуваниот јубилеен iPhone X дебитираше официјално вчера на специјален настан во салата "Стив Џобс" во новото седиште на компанијата од Купертино Apple Park. Откако љубопитност околу функциите на уредот беше задоволена, сега главниот прашалник е колку ќе чини задоволството човек да држи во рацете сопствен модел од најновиот смартфон на Apple.

Во САД, на пример, тој ќе се продава по цени со почеток од 999 долари. Меѓутоа, ако живеете на друго место, најверојатно ќе треба да платите повеќе.

Ценовата политика на гигантот по држави се определува од даноците и динамиката на домашната валута во однос на американскиот долар - параметри кои водат до разлика во цената на уредите во светот.

Во земји како Канада и Јапонија, iPhone X ќе чини околу 100 долари повеќе отколку во САД, пишува CNN Money, додавајќи дека во Италија и Ирска, пак износот отскокнување со 400 долари.

Повисоките цени сепак едвај ќе ги одвратат оние кои сакаат да си го купат новиот iPhone, како според аналитичарот Џин Менстар тоа обично не се одразува на трансакциите. Експертот е сигурен дека овој тренд ќе се потврди и овој пат со футуристички iPhone X, кој може да се карактеризира како "различен од сите други".

Френк Гилет, аналитичар во Forrester Research, наведува дека е тешко да се прави споредба помеѓу цените во одделните држави, не само поради разликата во валутата и даноците, туку и бидејќи конкретната цена на уредот зависи и од доходот на просечниот жител.

Подолу може да видите колку ќе чини новиот iPhone X во 15 различни земји, а податоците се на база информации на сајтот на компанијата. 

Цените се претворени во американски долари користејќи го калкулаторот на Google:

Австралија: 1.266 долари

Канада: 1,082 долари

Кина: 1.285 долари

Франција: 1.387 долари

Германија: 1.375 долари

Хонг Конг: 1.099 долари

Индија: 1.391 долари

Ирска: 1.410 долари

Италија: 1.423 долари

Јапонија: 1,024 долари

Мексико: 1,325 долари

Нов Зеланд: 1.311 долари

Русија: 1.387 долари

Сингапур: 1.224 долари

Обединето Кралство: 1.327 долари

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Владата денес го аминува гувернерот

Владата денес го аминува гувернерот

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?