12 Јули, 2020
0.0230

РЕКОРД: Дури 20.000 заболени од коронавирусот во еден ден

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Јуни, 2020

Дури 20.000 инфицирани со коронавирусот има за еден ден во Индија. 

Ова е рекордна бројка во оваа земја. 

Сега вкупниот број заразаени со новиот вирус во Индија се искачи на 528.859 лица, а има 16.905 починати. 

Втората најбројна држава на светот е на четвртото место според бројот на заразените, зад САД, Бразил и Русија.

Неколку индистриски градови се нови жаришта како Мумбаи, Делхи и Ченаи. Најпогодена е државата Махараштра и нејзината престолнина Мумбаи. Премиерот на оваа сојузна држава Удав Ткалераи во неделата најави дека делумниот карантин ќе продолжи, но и постепено ќе биде ублажуван за да се овозможи враќање на стопанските активности.

Во државата Махараштра во неделата почнаа да се отвораат фризерските салони и берберниците, со безбедносни мерки кои се на сила. 

Од граѓаните се бара да се задржуваат во област на 2 километари од местото на живеење. 

Излегувањето надвор од овој радиус е дозволен само за одење на работа или за лекување.

Во светот има најмалку 10 милиони заразени. 

САД е прва по бројот на позитивни, но има и земји каде бројот на заразени е помал од 20. 
Фици и Доминика имаат само 18, Лаос 19, Сејшелите 20, Нова Каледонија 21 заразен. 

Можеби ќе ве интересира

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЌЕ БАЗИРА НА ГЕНЕТИКА: МОЖЕ ЛИ ВАКЦИНАТА ДА БИДЕ ГОТОВА ДО ЕСЕН - директорот на фармацевтската компанија е голем оптимист

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот