20 Ноември, 2019
0.0233

Рекордни 10.000 продадени примероци од „Нашиот пат“!

Објавено во: Мои пари 23 Мај, 2019

Откако издавачката куќа ПРОСВЕТНО ДЕЛО ја издаде книгата НАШИОТ ПАТ, напишана од познатите јутјубери Марко Марковиќ  – GP и Стефан Рашковиќ – Steffonator, па сè до денес, продадени се рекордни 10 000 примероци.

Двајцата популарни јутјубери официјално го објавија продадениот тираж на нивните социјални мрежи, а петцифрената бројка ја одбележаа со интересна фотосесија. Првиот тираж од 1000 примероци се распродаде само за час и половина на денот на промоцијата на книгата, а веднаш потоа постојано се печатеа и се продаваа нови и нови тиражи.

Овој тираж е своевиден феномен – бројка која далеку ги надминува вообичаените тиражи во издаваштвото на овие простори, и очигледно ќе треба да помине уште долго време пред да може некоја друга книга да го достигне.

„Не ни сонувавме дека ќе напишеме книга, а камоли да ја напишеме најтиражната досега! 10 000 продадени примероци за неполни 4 месеца – сигурно е сон!“, ни изјавија Марко и Стефан.

Од издавачката куќа ПРОСВЕТНО ДЕЛО, пак, велат дека ваквиот тираж ги надмина сите можни очекувања и секако се горди на овој проект и на младите автори.

Можеби ќе ве интересира

Ги запознаваме ретките болести: 29 дена во февруари со 29 ретки дијагнози

Ги запознаваме ретките болести: 29 дена во февруари со 29 ретки дијагнози

Предновогодишно дружење на вработените од Пивара Скопје со децата во СОС Детско Село

Предновогодишно дружење на вработените од Пивара Скопје со децата во СОС Детско Село

По најубавите есенски рути низ Македонија со Lexus UX

По најубавите есенски рути низ Македонија со Lexus UX

АмЧам ја отвори Глобалната недела на претприемништво

АмЧам ја отвори Глобалната недела на претприемништво

КИФ и Самитот Македонија2025 - Можности за заедничка соработка

КИФ и Самитот Македонија2025 - Можности за заедничка соработка

Истражување на Асоцијацијата на финансиски друштва: Најмногу кредити се бараат за поправки

Истражување на Асоцијацијата на финансиски друштва: Најмногу кредити се бараат за поправки

Галиите од Вардар ќе заминат кога ќе се заплени имотот на ВМРО ДПМНЕ

Галиите од Вардар ќе заминат кога ќе се заплени имотот на ВМРО ДПМНЕ

Вишеградската група и ние

Вишеградската група и ние

Отворен ден во ПроКредит банка

Отворен ден во ПроКредит банка