03 Јуни, 2020
0.0220

Респираторите од Турција ќе бидат донесени со воен карго авион, донација на тестови од Агенцијата за атомска енергија

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 28 Март, 2020

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи по штотуку завршениот редовен состанок на централниот координативен кризен штаб објави дека е постигнат договор 25-те респиратори обезбедени од Норвешка амбасада а кои се наоѓаат во Турција да се донесат со воен карго авион во Скопје.

Респираторите обезбедени од Европската Унија, со помош од 4 милиони евра ак кои треба да се произведат во Кина, од 1 април ќе бидат донесени со заедничката пратка за регионот

- Обезбедивме донација од Агенцијата за Атомската Енергија за Covid-19 тестови. Кинеската амбасада побара дозвола нивната донација која допрва ја одредуваат да се донесе до Турција а потоа ние да обезбедиме транспорт до Скопје!

Можеби ќе ве интересира

Општина Тетово смета дека не заслужува карантин, апелираат граѓаните да ги прекинат семејните посети

Општина Тетово смета дека не заслужува карантин, апелираат граѓаните да ги прекинат семејните посети

Заразени со корона вирусот и вработени во штипските градинки

Заразени со корона вирусот и вработени во штипските градинки

Се шири лажна вест дека Грција забранила влез на граѓаните од Тетово, Чаир, Сарај

Се шири лажна вест дека Грција забранила влез на граѓаните од Тетово, Чаир, Сарај

Синот на градоначалникот на Радовиш влегол во проблеми со полиција

Синот на градоначалникот на Радовиш влегол во проблеми со полиција

НОВИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ МОЖНИ УШТЕ ДЕНЕСКА - Владата го чека „аберот“ од состанокот во Министерството за здравство

НОВИ РЕСТРИКТИВНИ МЕРКИ МОЖНИ УШТЕ ДЕНЕСКА - Владата го чека „аберот“ од состанокот во Министерството за здравство

Заразата се шири, а граѓаните планираат викенд во Охрид, Маврово и Дојран

Заразата се шири, а граѓаните планираат викенд во Охрид, Маврово и Дојран

Филипче: Денеска 101 заболени, четворица починаа

Филипче: Денеска 101 заболени, четворица починаа

ЗНМ: Владата селективно помага медиуми

ЗНМ: Владата селективно помага медиуми

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио

Сите ја чекаат бројката на новозаразени, Филипче се пофали дека го избегнавме италијанското сценарио