30 Јули, 2021
0.0199

Рокот истече, заврши вонредната состојба во Македонија?

Објавено во: Македонија 14 Јуни, 2020


Македонија синоќа на полноќ, барем информативно, се најде во мошне деликатна состојба, откако владината седница заврши без соопштение од „Илинденска“ дали ќе има предлог до претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, за нејзино продолжување, иако доцна вечерта беа објавени низа други одлуки од Владата.

Доколку нема нов предлог до шефот на државата, тоа значи дека официјално по завршувањето датумски на 13 јуни е истечен рокот на последната одлука за вонредна состојба и предвремени парламентарни избори треба да има дефинитивно на 5 јули.

Претседатеот на СДСМ, Зоран Заев, вчера пред медиумите рече дека ќе побара од техничкиот премиер Оливер Спасовски и од останатите министри доцна синоќа на  предвидената седница да изгласаат предлог за продолжување на вонредната состојба за дополнителни три дена заради избори на 8 јуни и гласање в среда наместо недела.

Немаше никакво соопштение од кабинетот на Пендаровски, а немаше ниту информација за евентуална измена на Уредбата за изборите, според која гласањето би требало да се реализира 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што во случајов би значело на 5 јули, така што ДИК уште утре треба да усвои ревидиран роковник за спроведување на изборните дејствија.


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски имал сообраќајка

Мицкоски имал сообраќајка

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: „Мини Шенген“ стана „Отворен Балкан“, ќе донесе придобивки за граѓаните на Македонија, Србија и Албанија

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Гардев вели дека позицијата на Бугарија кон Македонија треба да ја објаснат на западните партнери

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Вучиќ кажа дека од Македонците бараат само пријателство, не бараат територија, ниту јазик

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Од сопругот украла пари и заминала прво во БиХ, а потоа и во Швајцарија

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

Апасиев: Македонци има, имало и ќе има без оглед дали политичарите преговараат за тоа како ќе ни се вика јазикот

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

ИЗМЕНИТЕ ПОМИНАА ВО СОБРАНИЕ: Има 16 услови врз основа на кои луѓето ќе можат да добијат државјанство

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

Собранието ја изгласа Резолуцијата, утврдени се македонските црвени линии

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед

ДИРЕКТОРОТ НА ФИТР, КОСТА ПЕТРОВ, Е ВО ГИПС - си ги скршил двете раце возејќи велосипед