24 Јуни, 2018
0.3760
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

РОМАНЦИТЕ ЈА ИМААТ ВТОРАТА НАЈБРЗОРАСТЕЧКА ЕКОНОМИЈА: Eве пет причини зошто е тоа така

Објавено во: Финансии 06 Ноември, 2017

Романците зад Ирците ја имаат втората најбрзорастечка економија во Европа. 

Иако порано беше сиромашна земја, денес Романија нема проблем со вработувањата. 

Тие ќе ја завршат годината со раст од 5% што е сон за многу европски земји. 

Романците заминуваат во Шпанија и Италија откако влегоа во ЕУ, и затоа тие имаат потреба од работници. 

Од јануари 2018 година ќе им се намалат платите во јавниот сектор, за да не се иселуваат лекарите и професорите. 

Стопанството доживува експанзија. 

Последните неколку години во Романија се зголемува штедењето. 

Романија има јака економија и пристигнуваат странски компании. 

Магнет за инвеститори е тоа што Романија има добри патишта и брз интернет. 

Можеби ќе ве интересира

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?