25 Февруари, 2024
0.0275

Русија пред портите на „царството“ на најбогатиот Украинец

Објавено во: Свет 30 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Фабриката која произведуваше третина од украинската кокс, во која беа вработени четири илјади луѓе, беше една од најголемите во Европа, сега се најде во епицентарот на руската офанзива на Авдеевка

До избувнувањето на конфликтот во Украина, фабриката за кокс во Авдеевка беше бисер на индустриската империја на милијардерот Ринат Ахметов. Но, денес сè е променето. Имотот на најбогатиот украински олигарх е оштетен од вооружениот конфликт, а неговата огромна фабрика за кокс моментално е во епицентарот на новата руска офанзива во близина на Доњецк.

Обрачите секој ден се сè позатегнати, а според аналитичарите на ISV, Русите напредуваат во северозападниот и североисточниот дел на градот, иако претрпуваат големи загуби.

„Во последните шест недели руските загуби се највисоки за време на вооружениот конфликт. Големите загуби се главно резултат на руската офанзива на Авдијевка“, тврди британската разузнавачка служба, а пренесува чешкиот весник „Данас“.

Една од главните цели на рускиот удар е фабриката за кокс, која се наоѓа на северозападната периферија на уништениот град. Фабричките згради се издигнуваат над рамниот пејзаж, што им дава голема предност на бранителите на Авдејевка. Украинците го контролираа градот повеќе од осум години и за тоа време ја претворија Авдеевка во тврдина.

Оваа фабрика за коксирање е изградена пред 60 години. Ова големо индустриско претпријатие сега се претвори во бојно поле, како Азовстал во Мариупол или хемиската фабрика Азот во Северодонецк.

Пред вооружениот конфликт, фабриката за кокс „Авдеивска“ вработуваше четири илјади луѓе, а компанијата произведуваше речиси една третина од целата украинска кокс и важеше за една од најголемите фабрики во оваа индустрија во Европа.

Пред вооружениот конфликт, во Авдејевка живееле 35 илјади луѓе, а градот секогаш бил целосно зависен од ова големо претпријатие. Не само што обезбедуваше работа за околу десет отсто од граѓаните, туку произведуваше и кокс гас, па функционираше и како термоцентрала и електрана, снабдувајќи го градот со многу евтина енергија и топлинска енергија.

И покрај тековните борби, холдингот „Метинвест“ инвестираше стотици милиони гривни во поправка и модернизација на фабриката, така што компанијата продолжи да работи. Коксара Авдејевка произведе 2,45 милиони тони кокс, како и бензен, јаглен катран и амониум сулфат.

По почетокот на руската специјална операција, производството беше затворено. Ринат Ахметов однел поголем дел од опремата и возилата во неговите металуршки фабрики во близина на Дњепропетровск каде повторно го отворил производството на кокс.

Последните работници ја напуштија фабриката на 7 ноември, а денес само украинските војници останаа во лавиринтот од батерии од кокс, транспортни ленти, кули за ладење и постројки за вода. Тие, исто така, можат да се потпрат на широк подземен систем за одбрана на комплексот. Во францускиот извештај од пред четири години се наведува дека под фабриката за коксирање „Авдејевка“ има 11 бункери за складирање на хемикалии.


Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката