01 Октомври, 2023
0.0239

Русија тврди дека го зазела Мариупол

Објавено во: Свет 21 Април, 2022

Добивај вести на Viber

Русија тврди дека го зазела украинскиот град Мариупол. 

Рускиот претседател Владимир Путин им нареди на своите војници да не ја напаѓаат фабриката за челик Азовстал, која е последната база на отпорот на украинските борци во Мариупол. Се смета дека таму има 2.000 украински борци. Наместо тоа, тој им порача херметички да ја запечатат областа, додавајќи дека Русија веќе има контрола врз стратешкиот пристанишен град на Азовското море.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска во разговор за француската телевизија BFMTV ја спореди руската блокада на илјадници цивили во разурнатиот Мариупол со терористичка операција. Русија на 24 февруари ја почна инвазијата на Украина. 

Русија има четири услови за завршување на војната. 

фото Принтскрин

Можеби ќе ве интересира

РУСКИ ХАКЕРИ ЈА УРНАА ВЕБ-СТРАНИЦАТА НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Групата KillNet со порака, ова е „напад врз педофилите“.

РУСКИ ХАКЕРИ ЈА УРНАА ВЕБ-СТРАНИЦАТА НА КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО: Групата KillNet со порака, ова е „напад врз педофилите“.

БРОЈОТ НА ЖРТВИ ВО ОПОЖАРЕНИОТ „ТЕАТАР“ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Уште вадат изгорени тела од ноќниот клуб во Мурсија

БРОЈОТ НА ЖРТВИ ВО ОПОЖАРЕНИОТ „ТЕАТАР“ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Уште вадат изгорени тела од ноќниот клуб во Мурсија

ТРАДИЦИЈАТА ПРЕКИНУВА, БЕРЛИН НЕМА ДА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА УНИФИКАЦИЈАТА СО ФЕСТИВАЛ: Националниот празник до лани се славеше три дена

ТРАДИЦИЈАТА ПРЕКИНУВА, БЕРЛИН НЕМА ДА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА УНИФИКАЦИЈАТА СО ФЕСТИВАЛ: Националниот празник до лани се славеше три дена

ШЕСТМИНА МЛАДИ ИЗГОРЕА ВО НОЌЕН КЛУБ: Пожар го пеплоса познатиот локал во Мурсија, Шпанија

ШЕСТМИНА МЛАДИ ИЗГОРЕА ВО НОЌЕН КЛУБ: Пожар го пеплоса познатиот локал во Мурсија, Шпанија

(ВИДЕО) На 92 години Индијка научи да чита и пишува

(ВИДЕО) На 92 години Индијка научи да чита и пишува

(ФОТО) Кој подигна споменик на Евгениј Пригожин во Русија?

(ФОТО) Кој подигна споменик на Евгениј Пригожин во Русија?

(ВИДЕО) Наставничка од Мичиген заврши во болница откако ученичка ја удри со стол по глава

(ВИДЕО) Наставничка од Мичиген заврши во болница откако ученичка ја удри со стол по глава

(ВИДЕО) Поплави oд библиски размери го погодија Њујорк, толку дожд немало од 1948 година

(ВИДЕО) Поплави oд библиски размери го погодија Њујорк, толку дожд немало од 1948 година

Зошто Франција назначи специјален пратеник за Западен Балкан?

Зошто Франција назначи специјален пратеник за Западен Балкан?