22 Мај, 2018
0.4497
    ALK 8079.77    -0.23%     GRNT 725.79    -2.33%     KMB 4342.88    -0.71%     MPT 30833.43    2.72%     OHB 6450    -0.75%     PKB 12500    0.01%     RMDEN16 95.5    0%     RZLV 45    2.27%     RZUS 130    4.15%     STB 1013.24    -0.91%     STBP 1108.01    0.47%     STIL 132.23    -0.56%     TKVS 3990    3.22%     TNB 13500.82    -1.58%     TPLF 1606.85    2.09%     TTK 857.29    -0.32%     UNI 2420    0%     ZILU 245    2.94%

Руските тајкуни ги враќаат парите дома - Планот е генијален

Објавено во: Финансии 07 Декември, 2017

Во Русија наскоро ќе започне еден обратен тренд на враќање на огромни количини на средства наместо нивно преселување на пазарите ширум светот. Заканата од нови американски санкции насочени кон рускиот бизнис ќе натера голем број на руски тајкуни да го повлечат инвестираниот капитал со цел да не се доведат во ситуација средствата да им бидат замрзнати како што тоа знае да го побара американската влада преку наметнатите санцкии.

Затоа тајкуните и богатите руски инвеститори повеќе не се чуствуваат премногу сигурно во нивните инвестиции во странство, особено во земји кои лесно би ги прифатиле американските барања за нови санкции и би примениле строги економски политики кон руските бизнис. 

Сепак, за тајкуните проблем е што руската рубља е многу поскапа односно нејзината цена вештачки беше одржувана по наредба на Путин за да не трпи огромни штети домашната економија во ек на санкции. Затоа тајкуните ќе побараат од руското министерство за финансии да издаде нова поволна еврообврзница која тие би ја купиле, односно ќе имаат гаранција дека вредноста на средствата со кои располагаат ќе биде задрржана.

На овој начин и руската држава политички нема да биде гневна бидејќи ќе се поддржи еврото како основна валута за размената на пари, а не американскиот долар за кого Русија прави големи напори целосно да ја намали зависноста, па дури и да им нанесе загуби на САД. 

Бизнисмените од Русија бараат еврообврзницата да вреди околу 3 милијарди евра за да може да си ги повлечат своите пари назад во татковината. 

Можеби ќе ве интересира

Владата денес го аминува гувернерот

Владата денес го аминува гувернерот

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи