24 Октомври, 2020
0.0191

Само еден регион од Балканот е безбеден на европската Ковид мапа

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 15 Октомври, 2020

Истра во Хрватска е безбедно место во однос на Ковид. 

Таа со зелено обоена на новата Ковид мапа на Европа. 

Министерството за надворешни работи на кралството Белгија објави ажуриран попис на земји според зони во однос на епидемиолошката состојба.

Истарската жупанија во Хрватска е оценета како безбедна.

Зелената боја означува дека во тоа подрачје може да се патува без никакви ограничувања. 

Сите останати држави и региони се означени со црвена боја (што означува силна препорака да не се патува) и портокалова боја (може да се патува со дополнителна претпазливост). 

При враќањето од црвените подрачја следува задолжително тестирање и карантин, додека тоа не важи за останатите.

Со кликнување на Истра се отвора прозорче во кое пишува дека во тоа подрачје е дозволено патување без никакви ограничувања. Се додава дека по враќањето во Белгија не треба да се има негативен ковид-тест и нема да се оди во карантин.

Хрватскиот научен Владин совет одлучи што е можно побрзо да се воведе т.н. семафор на епидемијата. 

Вчера имаше 748 заразени со коронавирус во земјата, а се очекува дека тој број дневно може да изнесува 1.000.

Можеби ќе ве интересира

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

(ФОТО+ВИДЕО) Огромни количини град паднаа на Крит

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини

Српски вирусолог тврди дека коронавирусот се пренесува на сите можни начини