26 Јули, 2021
0.0223

СЦЕНАРИО КОЕ СИТЕ ГИ ПЛАШИ: Србија наскоро може да има по 1.000 заразени дневно

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 20 Јули, 2021

Србија наскоро може да има повеќе од 1.000 заразени со коронавирусот дневно. 

Главниот координатор на пунктот за вакцинација на саемот во Белград, Зоран Бекиќ стравува од вакво сценарио и смета дека треба да се преземат порадикални мерки.  За вакцинацијата на здравствените работници, Бекиќ изјави дека е „неприфатливо“ за некои од нив да ја одбијат.

Коронавирусот во Србија во последното деноноќие е потврден кај 189 луѓе, а како последица од овој вирус починале 4 пациенти. Тестирани се 9.786 лица. На респиратор има 7 пациенти. Во Србија се ревакцинирани 2.664.000 луѓе или околу 50 проценти од населението.

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција