25 Септември, 2020
0.0342

СДСМ најавува пренаменување на парите од Панорамското тркало за спречување на загадувањето

Објавено во: Македонија 27 Декември, 2016

Стоп за панорамското тркало и пренаменување на парите за  намалување на загадувањето на воздухот. 

Ова денеска го најавија од опозицијата.

Од партијата на Зоран Заев сметаат дека е неодговорно да се полнат клиниките со болни деца и граѓани, а на градоначалничкиот состанок да не се донесе ниту една ефективна мерка против загадувањето кое ги гуши Скопјани.

Од СДСМ потенцираат дека тоа што власта не успеала да го направи во изминатите 10 години, ќе го спроведе новата одговорна Влада.

Меѓудругото од СДСМ најавија гасификација на Скопје и другите градови во земјава.

Посочуваат дека со парите кои Владата во изминатите неколку години ги потрошила за барокни споменици и фасади ќе овозможат бесплатен јавен превоз за сите граѓани во деновите на високо загадување и субвенции за греење за социјално најранливите категории, а ќе стават стоп на сите градежни активности во Скопје. 

Можеби ќе ве интересира

Словенечкиот претседател ќе се поклони на гробот на Гоце Делчев

Словенечкиот претседател ќе се поклони на гробот на Гоце Делчев

Каде потфрли здравствениот систем во Македонија: Се чека анализата од клиниките за високата смртност од ковид

Каде потфрли здравствениот систем во Македонија: Се чека анализата од клиниките за високата смртност од ковид

СКЛУЧУВАЊЕТО БРАКОВИ ОСТАНУВА ЗА НЕКОИ ПОДОБРИ ВРЕМИЊА: Поради пандемијата за 70 отсто помалку регистрации

СКЛУЧУВАЊЕТО БРАКОВИ ОСТАНУВА ЗА НЕКОИ ПОДОБРИ ВРЕМИЊА: Поради пандемијата за 70 отсто помалку регистрации

Еден полицаец тешко повреден на главата, друг во стомак - дел од напаѓачите кај Степанци уапсени

Еден полицаец тешко повреден на главата, друг во стомак - дел од напаѓачите кај Степанци уапсени

Земјотрес е почувствуван во Македонија

Земјотрес е почувствуван во Македонија

Мизрахи: Ставот на СДСМ дека сум опасност за европската перспектива е како оној на Хитлер

Мизрахи: Ставот на СДСМ дека сум опасност за европската перспектива е како оној на Хитлер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Каракачанов тврди дека Бугарија ќе каже „не“, денес нови 152 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Каракачанов тврди дека Бугарија ќе каже „не“, денес нови 152 заразени со коронавирусот

Тв Клан се извини на гостите за „горчливиот вкус”, со кој можеби ја напуштија емисијата

Тв Клан се извини на гостите за „горчливиот вкус”, со кој можеби ја напуштија емисијата

(ВИДЕО) Полицијата откри мини лабораторија за масло од канабис - уапсени се три лица

(ВИДЕО) Полицијата откри мини лабораторија за масло од канабис - уапсени се три лица