12 Јули, 2020
0.0339

СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и БЕСА предизборно поделија милион евра државни пари

Објавено во: Економија 01 Јули, 2020

Министерството за правда им ги исплати на политичките партии државните пари за престојните парламентарни избори кои се закажани на 15 јули. На нивните сметки легнаа милиони денари, а според пресметките најмногу пари и следува на актуелната владеачка партија. На 22 јуни СДСМ добил 18.096.898 денари, на сметката на ВМРО-ДПМНЕ се исплатени 15.714.865 денари, за ДУИ следувале 6.761.478 денари, додека БЕСА, за која во ДИК имаше дилеми дали треба да добие пари затоа што влегува во предизборна коалиција, има 3.900.853 денари.

Првите четири партии на 22 јуни на посебни сметки добиле и средства за партиско истражувачките-аналитички центри. СДСМ за Центарот за истражување и анализа добил 5.281.092, на центарот на ВМРО-ДПМНЕ му припаднале 5.626.584 денари, „Абдилаќим Адеми“ на ДУИ добил 4.590.108, а 4.244.616 денари отишле за БЕСА. Тоа значи дека од двете сметки СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и БЕСА за еден ден поделиле нешто повеќе од еден милион евра.

Вкупно 56 партии делат 1,25 милиони евра, или поточно 75.788.000 денари на единствената сметка за предизборна кампања. За Алијанса за Албанците има 3.752.249 денари, а над два милиони денари на сметките добиле уште Демократска партија на Турците на Македонија, ГРОМ и ДПА.

Сепак ова се далеку помали средства во однос на претходните години, по донесената владина уредба со законска сила за финансирање на политичките партии во 2020 година, со што четири милиони евра предвидени за политичните парти остануваат во буџетот.

Наместо 0,15 проценти од буџетот, политичките партии добиваат само 0,04 проценти, или изразено во цифри, ако за финансирање на политичките партии годинава требаше да им бидат исплатени 320 милиони денари, со Уредбата со законска сила за финансирање на политичките партии во 2020 година, на партиите им се исплатени вкупно 71.480.556 денари.

Така, во 2019, според податоците од Министерството за правда, беа исплатени 304 милиони денари, од кои 72,6 за СДСМ, 63 за ВМРРО-ДПМНЕ, 27,1 за ДУИ, итн. Во 2018 вкупните средства биле 281 милион денари со слична распределба во структурата.

Постојниот модел за финансирање на политичките партии беше договорен во 2018 за финансирање на изборните кампањи, а дополнително од буџетот се издвојуваат и пари за годишно финансирање на партиско-истражувачки аналитички центри кои во моментов ги имаат СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и БЕСА.

Законот за финансирање партии што во понеделникот беше договорен на лидерската средба меѓу партиските шефови Зоран Заев, Христијан Мицкоски, Али Ахмети и Билал Касами како предуслов за успешен референдум за договорот околу името со Грција.

А.К.


Можеби ќе ве интересира

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија повикува компаниите да не бидат вклучени во предизборната реторика

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

Кои се најуспешните компании во Кавадарци?

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

МАСОВНО КУПУВААТ ИМОТИ: Словенците го „окупираа“ хрватското крајбрежје

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам

Еве каде можете да ги искористите ваучерите за туризам