24 Јануари, 2021
0.0329

СЕ БЛИЖИ KAТОЛИЧКИ БОЖИК И НОВА ГОДИНА: Сточарите не знаат по која цена ќе ги продадат јагнињата

Објавено во: Македонија, Агробизнис 23 Ноември, 2020

Се ближи католичкиот Божиќ и Нова година, а сточарите во Македонија се во голема неизвесност дали и по која цена ќе ги продадат јагнињата.

Дополнително, и пандемијата на коронавирусот може да ја усложни работата. Македонското јагне најмногу се бара во Италија и Хрватска. Доколку не се пласира во странство, мaкедонското јагне се очекува да заврши на домашниот пазар.

„Уште не знаеме ништо како ќе биде оваа година. Сточарството е пред колапс. Ние имаме трошоци за храна, мораме да платиме овчари, и сега е важно да ја поминеме зимата. Јагнињата се продаваат за католички Божиќ и Нова година, но исто така важен е и Велигден. Македонското јагне оди на пазарите во Италија, Грција, Хрватска“, вели Скендер Аме, од Здружението на сточари Даши од Дебар.

Митко Јанков од Агроцентар Велес вели дека вообичаено субвенциите доцнат, и тоа создава проблем за сточарите. Додава дека последните неколку години беа лоши за оваа гранка. Вели дека уште не знаат по која цена ќе се продаваат јагнињата, но доколку биде по 140 денари за килограм како што слушнале, тоа за нив е неприфатливо.

„Ако биде таа цена, тоа нема да биде добро ниту за едните ниту за другите. Нашето јагне се бара во Италија каде се смета за деликатес. Грција има доволно јагниња, но го зема македонското јагне и најверојатно го препродава. Имаше некои мали количини, се спомна дека се извезени во Јордан, но сепак треба да се бараат и нови пазари. И сега на пазарите во Македонија се продаваат овци, но нема кој да ги купи, затоа што сточарството е пред колапс, се работи „од нив за нив“, и никој не сака да си стави „здрава нога во трн“, рече Јанков.

Тој вели дека одгледувачите на овци се револтирани, затоа што имаат високи трошоци, а цените на јагнето не се на задоволително ниво.

Ако ги погледнеме статистичките податоци од Државниот завод за статистика, во 2019 во однос на 2018 година бројот на овци во земјава е намален.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

СКОПЈЕ ГО ПРЕПОЛОВИ БРОЈОТ НА АКТИВНИТЕ СЛУЧАИ - се симна на пет и пол илјади, но сепак има повеќе од сите други општини заедно

СКОПЈЕ ГО ПРЕПОЛОВИ БРОЈОТ НА АКТИВНИТЕ СЛУЧАИ - се симна на пет и пол илјади, но сепак има повеќе од сите други општини заедно

Асоцијација на специјализанти и млади лекари- новинарите да истражат во која аптека може да се набави инекција клексан

Асоцијација на специјализанти и млади лекари- новинарите да истражат во која аптека може да се набави инекција клексан

СДСМ ПРАВИ „ПОПИС“ НА СВОЕТО ЧЛЕНСТВО - дури 1.563 тимови ќе одат по домови да ажурираат

СДСМ ПРАВИ „ПОПИС“ НА СВОЕТО ЧЛЕНСТВО - дури 1.563 тимови ќе одат по домови да ажурираат

АЛИ АХМЕТИ: Во овие 20 години ни еднаш не се разочарав од ЕУ и САД, бугарското прашање ќе се реши напролет

АЛИ АХМЕТИ: Во овие 20 години ни еднаш не се разочарав од ЕУ и САД, бугарското прашање ќе се реши напролет

И МИНИСТЕРКАТА ШЕКЕРИНСКА МУ ПИША НА БАЈДЕН - тој да биде „климатски претседател“

И МИНИСТЕРКАТА ШЕКЕРИНСКА МУ ПИША НА БАЈДЕН - тој да биде „климатски претседател“

Тие македонски граѓани што ќе го бојкотираат пописот ќе значат помалку попишани Македонци, исто е и со Албанците, вели премиерот

Тие македонски граѓани што ќе го бојкотираат пописот ќе значат помалку попишани Македонци, исто е и со Албанците, вели премиерот

ЗА ЕДЕН ДЕН ОЗДРАВЕА 1.731 ПАЦИЕНТ - има 183 новозаболени и шестмина починати

ЗА ЕДЕН ДЕН ОЗДРАВЕА 1.731 ПАЦИЕНТ - има 183 новозаболени и шестмина починати

Никогаш не реков дека друго лице е виновно за случајот Монструм, дециден е премиерот

Никогаш не реков дека друго лице е виновно за случајот Монструм, дециден е премиерот

Заев: Најбрзо има шанси да стигнат вакцините од Србија, утрово разговарав со Брнабиќ за да пуштат втора ургенција до Фајзер

Заев: Најбрзо има шанси да стигнат вакцините од Србија, утрово разговарав со Брнабиќ за да пуштат втора ургенција до Фајзер