13 Јули, 2020
0.0234

Се организирал напад на ДИК со молотови коктели

Објавено во: Македонија 03 Декември, 2018


Никола Бошковски, кој бара азил во Грција како поранешен директор на УБК, во 2016-та подготвувал напад со молотови коктели на Државната изборна комисија доколку се одбијат приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за време на вонредните парламентарни избори.

За ова сведочеше Стефан Младеновски, обвинет за упадот во Собранието на 27 април минатата година на денешното рочиште во кривичниот суд, кој своевремено бил вработен во управата.

„По соопштување на конечниот резултат се договоривме наредниот ден да се сретнеме со Нинџа. На првиот ден на протестите пред ДИК каде се одлучуваше за приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, Нинџа ме викна во едно кафуле на кејот. Кога стигнав со мојот брат Михаил, со Нинџа беше Никола Бошкоски Прскач. Нинџа ни кажа доколку ДИК ги одбие приговорите на ДПМНЕ, насоките од Владимир Атанасовски се да се упадне насилно во ДИК и дека ќе има лица кои треба да фрлаат молотови коктели. Во кафулето беа повеќе лица, а меѓу нив и Никола Митревски Кољо. Од кафулето со 6 коли се упативме кон канцелариите на ДИК. Кога стигнавме Нинџа нè собра во круг, бевме 20-30 луѓе. Имаше присутни екипи и од други градови. Нинџа не извести дека во одреден момент кога тој ќе даде насока треба да се упадне во канцелариите на ДИК. Тој ден ДИК заседаваше, но расправата за приговорите се откажа за друг ден. Наредниот ден немаше други насоки“, рече Младеновски во исказот.

На 30 декември кога ДУИ одлучи дека нема да прави Влада со ВМРО-ДПМНЕ им било кажано дека претседателот Ѓорѓе Иванов нема да го додели мандатот за формирање на Влада, по што фокусот бил пренасочен на формирање на протестите „За заедничка Македонија“.


Можеби ќе ве интересира

Владимир Панчевски ќе се бара со потерница

Владимир Панчевски ќе се бара со потерница

СТАПКАТА НА ЗАРАЗЕНИ СЕ СИМНА ПОД 10 ОТСТО: Денеска се позитивни 9,4 проценти од тестираните

СТАПКАТА НА ЗАРАЗЕНИ СЕ СИМНА ПОД 10 ОТСТО: Денеска се позитивни 9,4 проценти од тестираните

Интервју Јовановиќ: Ти ќе бидеш некој

Интервју Јовановиќ: Ти ќе бидеш некој

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАРАЗЕНИ - денеска 88 заболени од КОВИД-19

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАРАЗЕНИ - денеска 88 заболени од КОВИД-19

БЕЗ ГРИЖА ЗА КОВИД-19: Свадба во Бутел со 200 гости, журка за нова пицерија во Охрид

БЕЗ ГРИЖА ЗА КОВИД-19: Свадба во Бутел со 200 гости, журка за нова пицерија во Охрид

(ФОТО) Стигнаа последните осум хрватски автобуси - скопјани ќе се возат еколошки

(ФОТО) Стигнаа последните осум хрватски автобуси - скопјани ќе се возат еколошки

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола

ЦЈЗ ШТИП: Повеќе од 50 позитивни од пет конфекции, тешко ситуацијата да се стави под контрола

Во Ваксинце двајца мигранти од Пакистан држеле во заложништво 19 други

Во Ваксинце двајца мигранти од Пакистан држеле во заложништво 19 други

ГО НАШЛЕ ВО БАЧИЛО ЗДРАВ И ЖИВ: планинар од Скопје се одвоил од групата и се изгубил

ГО НАШЛЕ ВО БАЧИЛО ЗДРАВ И ЖИВ: планинар од Скопје се одвоил од групата и се изгубил