25 Септември, 2020
0.0205

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 03 Јуни, 2020

Соседна Грција скоро целосно ќе се врати во „новата нормалност” до 1 јули. 

Постепено ќе се отвораат бизнисите на 6, 8, 15 и 29 јуни.

За три дена се отвораат внатрешните делови на кафулињата и угостителските објекти, како и рестораните што се во рамките на хотелите.

Дозволено ќе биде едно лице на 2.2 метри квадратни, растојанието меѓу масите треба да биде меѓу 90 сантиметри и еден метар и 80 сантиметри во зависност од поставеноста на столиците.

На плажите ќе биде дозволена музика и алкохол, а од понеделник почнуваат со работа ноќните клубови и коцкарниците. 

Од 15 јуни работат фитнес центрите и музеите, од 1 јули е дозволено одржување конференции и концерти, но секако сите ќе работат под конкретни правила и прописи, јави дописничката на МИА од Атина.

Сепак, на плажите има посебни правила за дистанца и за тоа колку капачи смее да има. 

Во Грција има нов протокол за плажите, при што ќе мора да се држи дистанца од 4 метри меѓу чадорите. На плажите се дозволени 40 капачи на 1.000 метри квадратни. 

Македонските граѓани ќе можат да патуваат во Грција. 

Гости од 29 земји од 15 месецов можат да влезат во Грција. 

Можеби ќе ве интересира

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата