04 Декември, 2021
0.0196

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 20 Октомври, 2021

Заразен со коронавирус избегал од болница, отишол дома и починал. 

Маж заразен со вирусот избегал во понеделникот од Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михалјевиќ“ во Загреб, а само еден ден подоцна почина во станот на неговата мајка во областа Самобор. Човекот бил сѐ уште жив кога медицински лица со полиција влегле во станот. Лекарите веднаш започнале со реанимација, која траела дури 35 минути, но човекот починал. 

Станува збор за 53-годишен маж кој беше активен спортист и тренер по аикидо. Не е познато каде и кога се заразил, но неговата состојба се влошила по што морал да биде поврзан со кислород. Наводно, на мажот му било речено дека ќе мора да биде ставен на респиратор, што кај него предзвикало огромен страв и затоа решил да побегне од болницата. Слични случаи имаше во многу земји. 

Можеби ќе ве интересира

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Уапсени се неколку хрватски антиваксери за кои постои сомнеж дека поттикнувале тероризам

Највисокиот грчки суд ги одби жалбите за задолжителна вакцинација

Највисокиот грчки суд ги одби жалбите за задолжителна вакцинација

Партнерката на премиерката Ана Брнабиќ на насловната страна на модно списание - СИНОТ И ЈАС ЗАЕДНО СЛЕДИМЕ КОНЦЕРТИ

Партнерката на премиерката Ана Брнабиќ на насловната страна на модно списание - СИНОТ И ЈАС ЗАЕДНО СЛЕДИМЕ КОНЦЕРТИ

Ако патувате во Црна Гора, има четири услови за влез

Ако патувате во Црна Гора, има четири услови за влез

Земја од регионот е во топ три дестинации во светот за 2021

Земја од регионот е во топ три дестинации во светот за 2021

ДАЛИ Е ПОТРЕБНА СУПЕРВАКЦИНА ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ КОВИД? Вирусот има повеќе од 30 мутации, виролозите апелираат на одговорно однесување

ДАЛИ Е ПОТРЕБНА СУПЕРВАКЦИНА ЗА ДА ГО ПОБЕДИМЕ КОВИД? Вирусот има повеќе од 30 мутации, виролозите апелираат на одговорно однесување

ОМИКРОН ПОТВРДЕН ВО ГРЦИЈА: Заразен е патник кој се вратил од Јужна Африка

ОМИКРОН ПОТВРДЕН ВО ГРЦИЈА: Заразен е патник кој се вратил од Јужна Африка

Дали омикрон стигна во Албанија?

Дали омикрон стигна во Албанија?

Криминална група издавала грчки пасоши на криминалци од други држави

Криминална група издавала грчки пасоши на криминалци од други држави