21 Мај, 2018
0.4392
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

СЕ СООЧУВААТ СО ПРОБЛЕМИ: Им недостигаат скоро 80.000 работници

Објавено во: Финансии 13 Октомври, 2017

Eдна од скандинавските земји има потреба од 78.000 работници. 

Недостигот од работна сила би можел да го спречи економскиот раст на Шведска. За ова предупредуваат аналитичарите, а ситуацијата не успеа да ја подобри ниту мигрантскиот бран што пред две години ја погоди земјата. Со мигрантите бројот на жители во скандинавските земји пораснал за 10 милиони. 

Во јунското истражување на Конфедерацијата на шведски претприемачи, чие членство брои околу 60.000 претпријатија, е дојдено до заклучок дека 75% од компаниите што вработувале имале проблем во пронаоѓање доволно квалификуван кандидат.

Бројот на слободни работотни места е најголем од 2000 година наваму. 

Сега во Шведска бројот на слободни работни места е за 9% поголем од лани или за 41% поголем од пред две години. 

Оваа година економскиот раст во Шведска ќе биде 3%, а следната година ќе изнесува 2.5%. 

Но, недостигот на работници може да биде и добра вест затоа што изминативе години платите во Шведска не пораснаа. 

Без работа во земјата се 300.000 луѓе, а стапката на невработеност е 3.9%. 

Можеби ќе ве интересира

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Со продаден имот од 4,5 милиони евра, исплатени придонесите на повеќе од 1.000 работници

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Купил службени мобилни телефони, ама не им ги дал на вработените

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Нуди плата од 60.000 динари, но никој не сака да работи

Богов се повлече од кандидатурата

Богов се повлече од кандидатурата

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати

Каде се најголеми, а каде најмали „државните“ плати