22 Април, 2018
0.1665

СЕ ВРАТИВТЕ ОД ОДМОР: Еве како полесно да се прилагодите на работата

Објавено во: Финансии 07 Септември, 2017

Сите ние стануваме жртви на синдром "пред и потоа". Но, постојат начини да се задржи вашата продуктивност по пауза и гарантираме дека ќе бидеѕе забележани од страна на вашиот шеф.

1. Подгответе се правилно.

Два дена пред да одите на одмор, направете листа на задачи што треба да ги направите од враќање. Единственото нешто што треба да го најдете на вашата маса по враќањето од одмор е бел лист хартија и пенкало. Обидете се да ги исчистите сите задачи.

2. Приберете се дома порано.

Доколку имате можност, вратете се еден ден порано и дајте си време да го наполните фрижидерот, да си направите долг туш, да направите маска за лице, да ја проверите вашата пошта, да го планирате вашиот прв работен ден. Бавната транзиција кон реалноста го топи стресот.

3. Исклучете се. Целосно!

Не одговарајте на е-пораките, освен ако тие се навистина итни. Ако не, тоа ќе биде сигнал до вашите колеги дека сте им на располагање.

4. Оди прво во канцеларија.

Работа без колега, без телефони, и никакви расеани фактори не можат да го одвлечат вашиот фокус и ќе ви овозможат совршеност за вашиот работен ритам.

5. Вратете се на обуката веднаш.

Искушението за прескокнување на првиот ден од обуката е одлично, но обидете се да се спротивставите на мрзеливоста. Ова ќе го олесни надминувањето на стресот за менување на ритамот. Вежбајте со полесни тежини и помал интензитет, но тренирајте.

6. Нахранете го мозокот.

Агресивна исхрана веднаш по враќањето од пауза е нешто што не е препорачливо. Во овој момент треба да се фокусирате на работа, и ова бара силна диета за добра активност на мозокот. Не се ослободувајте од калориите за да бидете креативни.

Додадете антиоксиданси и витамини на вашата исхрана, како и здрави масти како лосос и авокадо. Боровинките ќе ви помогнат со долготрајна меморија.

7. Враќање на нормалниот циклус на спиење.

Секој пат кога ќе се разбудите во различно време од вообичаеното, го вознемирувате циклусот на спиење. Ова може да направи да чувствувате вртоглавица и неконцентрираност во канцеларијата. По вашето отсуство, циклусот на спиење е малку поместен. Ако се враќате дома од патување на исток, вратете се дома, избегнувајте утринска светлина и станете малку подоцна. Ако се вратите од патување на Запад - обратно- избегнете ја светлината неколку часа пред спиење за да може полесно да спиете. Направете го тоа неколку дена за да го приспособите вашето тело кон вашиот нормален циклус на спиење и будење. Избегнувајте кофеин во попладневните часови, како и тешка храна во вечерните часови.

Можеби ќе ве интересира

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

МИКРОФОНОТ ГО ЗАМЕНИ СО НИВА: Од пејач на „Бијело дугме“ до одгледувач на лешници

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

Тевдовски бара 35 милиони долари за нови градинки

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

ВОРЕН БАФЕР, ЏЕК МА, МАРК ЗАКЕРБЕРГ: Колку време им требало од милионери да станат милијардери?

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

За десетина дена првиот повик за 50-те милиони евра за мали и средни претпријатија

Се здружија 15 банки од Македонија

Се здружија 15 банки од Македонија

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Тевдовски и Богов во Вашингтон

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Јадранот за летување поскап од Шпанија, Малта и Грција?

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Популарниот Netflix нуди работа од соништата: Да гледате серии и да бидете платени за тоа

Германски аеродром бара работници

Германски аеродром бара работници