07 Април, 2020
0.0231

СЕ ЗАТВОРААТ ГРАНИЦИ, КАФУЛИЊА, РЕСТОРАНИ: Албанија прогласи вонредна состојба

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 25 Март, 2020

Албанија прогласи вонредна состојба. 

Се забрануваат сите јавни собири, поголеми овластувања им се даваат на државните органи, вклучувајќи и влегување во приватен имот за тестирање на коронавирусот, а граѓаните мора да пријават симптоми на заболувањето.

Училиштата, кафулињата, рестораните, салите за вежбање и продавнците се затворени, освен тие со неопходните производи. 

На граѓаните им е дозволено да излезат само за купување храна и лекови. 

Мал број работници смеат да работат по 8 часа дневно. 

Сите гранични премини се затворени, освен летот за Турција, кој сѐ уште функционира.

Во Албанија досега има 146 случаи на заразени со Ковид-19 и пет смртни случаи.

Премиерот Еди Рама попладнево прошета низ улиците на Тирана и виде дека пензионерите не ги почитуваат мерките, туку се шетаат. 

Во регионот, претходно Србија, Косово, Бугарија, БиХ, Македонија прогласија вонредна состојба. 

Можеби ќе ве интересира

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција