24 Јуни, 2018
0.3691
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Сега Јовановиќ тврди дека Македонија нема превработена администрација

Објавено во: Финансии 06 Ноември, 2017

За Бранимир Јовановиќ јавната администрација која изнесува од 18% од вкупно вработениот број на луѓе во Македонија е еден од најниските во Европа ако се направела споредба на пример со Словенија каде процентот на јавна администрација изнесувал 30% од работната сила која има работно место или Данска со 35%. 

Ваквите тврдења на советникот во министерството за финансии беа дадени за време на верашната дебата на „Анализа“ на ТВ 24 и се големо изненадување бидејќи на некој начин го оправдуваат огромниот број на вработени под државна капа за кои годишно од буџетот се издвојуваат стотици милиони долари.

Јовановиќ кој беше дел од повеќе институти, движења за солидарност, како и партијата Левица, често говореше дека негова главна политичка определба меѓу другото е да се искористат државните пари за одговорни политики на власта, за поголеми капитални ивестиции и корисни проекти наместо за плаќање на партиски војници во државните институции. 

Стручната јавност во изминатите години укажуваше дека бројот на вработените во јавната управа преминува 40 проценти од вкупно вработените во државата. Буџетот секоја година како и оваа се крои за да ги задоволи потребите на вработените во јавната администрација како и за социјалните трансфери кои вкупно надминуваат 2 милијарди долари и тоа не може да се смени преку ноќ, а исто така во предвид се земаат и покачувањата на плати на годишно ниво. 

Мора да се размислува за ставање лимит за нови вработувања во јавната администрација и да се оди кон подобрување на ефикасноста на веќе вработените кадри кои треба да обезбедат поквалитетна услуга за граѓаните, а исто така да се спречи и трендот на наградување на партиските војници со масовни вработувања по добиени избори. Токму ваквите негативни појави Јовановиќ како економски професор и левичарски активист ги критикуваше додека беше дел од опозициското движење. 


Можеби ќе ве интересира

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?