12 Јуни, 2024
0.0386

СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНА Е ПРИНУДЕНО ДА ИЗДВОЈУВА ПО 100 ЕВРА МЕСЕЧНО - сензорите за гликоза од државата издржуваат по три до четири, наместо 14 дена

Објавено во: Македонија 26 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Додека семејствата се справуваат со сложеноста на управувањето со дијабетес тип 1 кај нивните деца, веродостојноста и долговечноста на сензорите за гликоза обезбедени од државата се појавуваат како критична грижа. Искуството на малата Јана Костадиновска е олицетворение на фрустрациите со кои се соочуваат многу семејства додека се движат низ недостатоците на овие основни медицински помагала.

Малата Јана Костадиновска, дијагностицирана со дијабетес тип 1, се соочува со предизвици со квалитетот и издржливоста на сензорите за гликоза што ги обезбедува државата. Со намера да траат две недели, овие сензори често не функционираат во рок од само неколку дена, оставајќи го семејството на Јана да го поднесе финансискиот товар за купување замени, што ги чини над 100 евра месечно.

Костадин Костадиновски тврди:

„Еве го сензорот обезбеден од државата, кој идеално би требало да трае 14 дена. Меѓутоа, според нашето искуство, тие траат само 3 или 4 дена. Го полниме предавателот, но тој трае само 3 дена, додека сензорот откажува. За да издржиме надвор од таа временска рамка, имајќи предвид дека ни се потребни 14 сензори за 6 месеци, оние што ги дава државата едвај траат две недели трае цели 14 дена“.

Сојузот на здруженија на дијабетичари организира едукативен настан за подигање на свеста и обезбедување можности за тестирање на гликоза. Димче Велев, претседател на Здружението на дијабетичари, ја критикува несоодветната поддршка на државата за дијабетичарите, залагајќи се за реформи во набавките за да се обезбеди пристап до основните материјали. Велев ја нагласува потребата од сеопфатна грижа, вклучувајќи сензори и терапии, апелирајќи до креаторите на политиките да им дадат приоритет на здравствените потреби на лицата со дијабетес.

Фото: Принтскрин

Можеби ќе ве интересира

„КЛУЧЕН ПРИОРИТЕТ ЌЕ НИ БИДЕ ЗДРАВСТВОТО“: Мицкоски најави големи измени, дури и кратење на двојните директори

„КЛУЧЕН ПРИОРИТЕТ ЌЕ НИ БИДЕ ЗДРАВСТВОТО“: Мицкоски најави големи измени, дури и кратење на двојните директори

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите