24 Октомври, 2020
0.0187

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Објавено во: Свет 18 Септември, 2020

Светската здравствена организација денеска алармира на огромен број новозаразени со корона вирусот во Европа, наведувајќи во неделниот извештај дека станува збор за 300.000 позитивни само во последната недела, што е многу повеќе кога пандемијата првпат го достигна врвот во март.

Според Ханс Клуге, регионалниот директор на СЗО за Европа, станува звор за исклучително сериозна ситуација, бидејќи бројот на новозаразени во повеќе европски земји на дневна основа е највисок во последните неколку месеци.

-Капацитетите за тестирање се зголемија низ цела Европа од почетокот на пандемијата. Младите луѓе во моментов го сочинуваат најголемиот дел од ново регистрираните случаи на коронавирус. Карантинот даде јасни резултати. Во јуни, случаите достигнаа најниско ниво, а сега бројот на нови случаи во септември треба да послужи како повик за будење за сите нас, истакна Клуге на редовниот брифинг.

Пред неколку дена, тој предупреди дека Европа треба да се подготви за зголемување на смртноста од коронавирус во октомври и ноември, предупредувајќи дека ќе биде сè потешко.


Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд