25 Февруари, 2024
0.0260

Шефицата на ЕЦБ призна: Нејзиниот син изгубил пари инвестирани во криптовалути

Објавено во: Финансии 25 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Никој не е пророк, вклучително и претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард.

Таа во петокот призна дека нејзиниот син ги загубил „речиси сите“ инвестиции во крипто средства и покрај сериозните предупредувања дека се работи за шпекулативни производи.

Лагард долго време јавно се буни против криптовалутите, нарекувајќи ги шпекулативни, безвредни и алатка која често ја користат криминалците за нелегални активности.

„Тој упорно ме игнорираше, што е негова привилегија“, рече Лагард пред градското собрание со студенти во Франкфурт. „И ги загуби речиси сите пари што ги вложи.

„Не беше многу, но изгуби околу 60 отсто“, додаде Лагард. „Потоа, кога разговарав со него за тоа уште еднаш, тој неволно прифати дека сум во право“.

Шефицата на ЕЦБ има два сина во средината на 30-тите години, но не кажа на кој се мисли, пренесува Инвеститор.

ЕЦБ повика на глобално регулирање на крипто-средствата за да се заштитат потрошувачите кои се свесни за ризикот и да се затвори каналот што може да се користи за канализирање на финансирање тероризам или да се дозволи криминалците да перат готовина.

Загриженоста дека приватните криптовалути би можеле да ги истиснат државните пари беа една од причините зошто ЕЦБ започна свој проект за дигитално евро, но банката сè уште е со години далеку од издавање какви било дигитални пари, пишува Ројтерс.

Минатиот месец банката започна „фаза на подготовка“ за дигиталното евро, но рече дека ќе бидат потребни уште две години пред да биде во позиција да одлучи дали да го воведе или не.

„Имам, како што можете да видите, многу лошо мислење за криптовалутите“, рече Лагард. „Луѓето се слободни да ги инвестираат парите каде сакаат, луѓето се слободни да шпекулираат колку што сакаат, но не треба да бидат слободни да учествуваат во криминално санкционирана трговија и нелегални бизниси“, рече таа.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?