15 Јуни, 2024
0.0287

Шефицата на ММФ предупредува: Ако не се ублажи инфлацијата ќе има „луѓе на улица“

Објавено во: Финансии 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Ќе има „луѓе на улица“ на глобално ниво доколку не се преземат чекори за заштита на најранливите од инфлација, предупреди шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева.

- Важно е да се мисли дека ова сложено влијание на повеќе кризи веќе го тестира трпението и издржливоста на луѓето. И ако не преземете акција за да ги поддржите најранливите, ќе има последици - и кажа Герогиева на Кристијан Аманпур на Си-Ен-Ен.

Таа предупреди дека, доколку не се намали инфлацијата, ќе им штети на најранливите, бидејќи експлозијата на цените на храната и енергијата за оние на кои им е подобро е непријатност - за сиромашните луѓе, трагедија. 

- Затоа, ние прво мислиме на сиромашните луѓе кога се залагаме за силно да ја нападнеме инфлацијата - рече Георгиева.

Централните банки ширум светот немаат „никаков избор“ освен да ги зголемат каматните стапки во обид да се борат против инфлацијата, додаде таа.

- Фискалната политика, ако великодушно им помага на сите, всушност ќе биде на патот на монетарната политика, таа би била непријател на монетарната политика, бидејќи ја зголемувате побарувачката и тоа ги турка цените повторно нагоре, а потоа треба да има повеќе заострување. Критичното прашање пред нас е да ги вратиме условите за раст, а стабилноста на цените е критична состојба - додаде таа.

Настаните што доведоа до зголемување на цените - главно Омикронската варијанта на Ковид-19 и руската инвазија на Украина - „ја направија инфлацијата денес наш најголем непријател“.

Георгиева предупреди дека ако оваа година е тешка, следната година потешка. 

- За само кратки три години: пандемијата (се уште не е завршена), војната, инвазијата на Русија ги зголемува цените на енергијата и храната, а потоа резултатот е криза на трошоците за живот - рече таа за Си-Ен-Ен.

На прашањето за зголемувањето на поддршката за екстремно десничарските кандидати како Италија и Шведска, Георгиева рече дека „не е изненадена кога гледа како луѓето се лутат. Тие се затворени во своите куќи со месеци, и месеци и месеци. Тие гледаат дека цените драстично скокаат. И затоа мојот апел до креаторите на политиката е „бидете внимателни“.

„Ако не можеме да го заштитиме чувството за преживување и чувството на солидарност, тоа е она што ќе се случи“, предупреди таа. Ќе има „луѓе на улица“ на глобално ниво доколку не се преземат чекори за заштита на најранливите од инфлација.

Шефицата на ММФ и рече на Аманпур дека настаните што предизвикаа зголемување на цените - главно варијантата Омикрон на Ковид-19 и руската инвазија на Украина - „ја направија инфлацијата денес наш најголем непријател“.

„Ако не можеме да го заштитиме чувството за преживување и чувството на солидарност, тоа е она што ќе се случи“, предупреди таа.

Фото: EPA/ NOUSHAD THEKKAYIL

Можеби ќе ве интересира

ШТО ЈА КРЕВА ДО НЕСТВАРНИ ВИСОЧИНИ АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА, ИМА ЛИ НЕШТО ШТО НЕ ЗНАЕМЕ - сè што имаме јавно кажуваме, велат од банката

ШТО ЈА КРЕВА ДО НЕСТВАРНИ ВИСОЧИНИ АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА, ИМА ЛИ НЕШТО ШТО НЕ ЗНАЕМЕ - сè што имаме јавно кажуваме, велат од банката

ЌЕ ЈА ДОБИЛЕ ЛИ МАСК НАГРАДАТА: акционерите му одобрија исплата - „ќе биде интересно да се види дали друг суд е подготвен да го признае гласањето“

ЌЕ ЈА ДОБИЛЕ ЛИ МАСК НАГРАДАТА: акционерите му одобрија исплата - „ќе биде интересно да се види дали друг суд е подготвен да го признае гласањето“

ИМЕНУВАНИ НОВИ ЧЛЕНОВИ НА НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ - Доима, Тагарис, Толиа и Карандреас се директори во Националната банка на Грција

ИМЕНУВАНИ НОВИ ЧЛЕНОВИ НА НАДЗОРНИОТ ОДБОР НА СТОПАНСКА БАНКА СКОПЈЕ - Доима, Тагарис, Толиа и Карандреас се директори во Националната банка на Грција

ИНТЕРВЈУ ХАРТМАН, ИСКУСЕН ШВАЈЦАРСКИ БАНКАР, ЗА ФАКТОР: Немојте екстра да ги даночите банките, тие се тука за да ја поддржуваат економијата

ИНТЕРВЈУ ХАРТМАН, ИСКУСЕН ШВАЈЦАРСКИ БАНКАР, ЗА ФАКТОР: Немојте екстра да ги даночите банките, тие се тука за да ја поддржуваат економијата

Одговорот на Русија на новите американски санкции ги зачуди сите: Московската берза направи драстичен потег

Одговорот на Русија на новите американски санкции ги зачуди сите: Московската берза направи драстичен потег

Вложувањата во неживотни осигурувања пораснаа 10 проценти, достигнаа 90 милиони евра за пет месеци

Вложувањата во неживотни осигурувања пораснаа 10 проценти, достигнаа 90 милиони евра за пет месеци

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

КБ Публикум инвест станува КБ ИНВЕСТ, со доминантна сопственост на Комерцијална банка

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен

МУ ПАДНАА АКЦИИТЕ НА ТРАМП: И тоа за 20 проценти откако беше прогласен за виновен