24 Јуни, 2018
0.3595
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Шефот често треба да ги кажува овие 8 реченици за да го мотивира неговиот тим

Објавено во: Финансии 07 Ноември, 2017

Повеќето луѓе ги сметаат парите како главна мотивација, но односот на менаџерот е исто така клуч за начинот на кој работат вработените. Важно е на тимот да му покаже дека е вредно што неговите напори се забележани дека тој има вистински ефект врз неговата работа.

За таа цел, шефовите не треба да ја чуваат својата пофалба кога ќе биде заслужена. Inc.com дава пример со неколку реченици, што е добро за секој шеф често да ги каже.

Пофалба за одредена задача

1. "Знам дека анализата на овие податоци е многу тешка и одзема многу време. Сте направиле одлична работа!"

2. "Убаво е што успеавте да го научите вашиот нов колега да работи толку брзо, а тоа многу му помогна на тимот!"

Пофалба за квалитети

3. "Вашиот позитивизам навистина создава пријатна атмосфера во канцеларијата!"

4. "Мирот со кој се соочи по напната ситуација вчера, беше исклучително важно. Тоа помогна и на останатите да не паничарат, туку да се фокусираат на најважните работи!"

Пофалба за придонес

5. "Вашето присуство тука беше клучен фактор во развојот на компанијата. Без вас, немаше да постигнеме таков успех!"

Пофалби кои покажуваат дека мислењето на вработениот е ценето

6. "Имаме важен состанок денес. Ќе ми биде драго да присуствуваш, бидејќи си добар експерт во областа и идеите ти се многу оригинални!"

Пофалби придружени со награди

7. "Оваа недела работеше напорно, може да земеш слободен ден во следната".

8. "Во последните три месеци Ти издржа најмногу работа на грбот. Затоа од фирмата сакаме да ти подариме одмор за време на викендот."

Можеби ќе ве интересира

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?