01 Октомври, 2022
0.0234

Шекеринска му одговори на Каракачанов за изјавата дека ќе прати полк во Скопје

Објавено во: Македонија 09 Ноември, 2020

Добивај вести на Viber

Mинистерката за одбрана Радмила Шекеринска за изјавата на бугарскиот колега Красимир Каракачанов дека би можел да испрати инженерски полк за демонтирање споменици во земјава на кои пишува „бугарски фашистички окупатори“, вели дека тој ги злоупотреби во политички контекст бугарските инженерци. 

„Еве денеска ги гледаме македонските инженерци, бугарските инженерци колегата Каракачанов ги кажа и по мене ги кажа и ги злоупотреби во еден политички контекст кој не доликува на држави членки на НАТО“, порача Шекеринска од Криволак од каде со инженерците на Армијата беше на увид на патот кој се трасираше од Штип до Армискиот полигон.

После неговата изјава  не се виделе и Шекеринска рече дека Каракачанов не бил присутен на последениот состанок на министри за одбрана на НАТО.

На оваа изјава претходно реагираше кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски. 

Му го врати орденот кој Каракачанов му го дал, му прати протестно писмо и книга „The Soul of Macedonia" од авторот Наце Попов. 

Тој кажа дека закани во 21 век се неприфатливи и така не се гради добрососедство. 

Можеби ќе ве интересира

ПРИЛЕПЧАНЕЦ НАПАДНАЛ СОГРАЃАНКА ПРЕД НЕЈЗИНОТ СИН, тој дури ја мавал со пиштол

ПРИЛЕПЧАНЕЦ НАПАДНАЛ СОГРАЃАНКА ПРЕД НЕЈЗИНОТ СИН, тој дури ја мавал со пиштол

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

СЕДУМНАЕСЕТ ГОДИШЕН ТИНЕЈЏЕР ТЕШКО ПОВРЕДЕН ВО СООБРАЌАЈКА, две момчиња од Желино излетале од патот

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ПЕНДАРОВСКИ СО ГОЛЕМА ПОСВЕТЕНОСТ ЈА СЛУША ФОН ДЕР ЛАЈЕН, средба во Софија со фокус на скринингот и енергетската криза

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

ОДСАБАЈЛЕ СОНЧЕВО, ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ ВО ПОПЛАДНЕВНИТЕ ЧАСОВИ, можна е појава на невреме во одредени региони

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

РАСКОЛ ВО ДУИ, МУСА ЏАФЕРИ СО УЛТИМАТУМ: Или оставка на Груби или војната во ДУИ ќе ескалира

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3 отсто од резидентното население, 23,8 проценти не стапиле во брак

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Во Албанија повеќе пријавени од Македонија за гласање на изборите во Бугарија

Поскапе пајак-службата во Центар

Поскапе пајак-службата во Центар

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник

АРСОВСКА ДОБИ ЗАМЕНИК, ова е новиот заменик градоначалник