09 Август, 2020
0.0228

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

Објавено во: Балкан 09 Јули, 2020

Од 23 јуни, најтешко болните пациенти со КОВИД во Србија, се лекуваат во Клиничко болничкиот центар „Бежанијска коса“. 

За една ноќ, овој клинички центар беше реновиран и во моментов таму се лекуваат 308 граѓани со тешки клинички слики. Има многу млади меѓу нив.

„Ова е воена состојба и ние сме војници. Кој не знае како изгледа, ќе види сега“, изјавила за Блиц доц. д-р Марија Здравковиќ.

Студентскиот амфитеатар во оваа установа стана магацин за складирање заштитна опрема за вработените.

„Ова е најубавиот амфитеатар што постои во која било болница во Србија. Купивме маици и пантолони за еднократна употреба. Нашите извонредни медицински сестри ја сортираат опремата според големината дење и ноќе, а потоа кога доаѓаат вработените, нема губење време да ја пронајдеме опремата“, вели д-р Здравковиќ.

Анестезиологот на КЦС, д-р Марија Миленковиќ, која е главен координатор за итни состојби на пациенти со коваидни пациенти во оваа установа, за Блиц изјавила дека од почетокот на приемот, таму има тешки пациенти. 

„Тоа значи дека нив им е потврдена пневмонија, со пад на сатурацијата, така што на овие болни им е потребна терапија со кислород. Покрај тоа, кога нивната состојба се влошува, неопходна е механичка вентилација. Јс набљудувам повеќе од 300 пациенти на ден и претежно сега имаме млади“, истакнала д-р Миленковиќ.

Новинарите на Блиц се увериле самите дека на одделот за полуинтензивна нега, половина од пациентите се помлади, од 30 години па нагоре. Сите тие биле на терапија со кислород. На следниот кат, пак, каде што се пациенти со најтешка клиничка слика. 

Од почетните три шок соби, сега такви има шест во оваа институција, што е приближно 50 пациенти. 

Брзата реакција, пак, на една од лекарките, д-р Оливера Марковиќ и нејзиниот тим, го спасила животот на една млада жена која има леукемија и е заразена со вирусот на корона. Таа била на работ на смртта.

„Таа имаше заканувачки прекин на слезинката. Утрото се здоби со ужасни болки, стомакот и беше целосно син. Ако не реагиравме веднаш, прашање е каков ќе беше исходот, затоа што кога ќе се распаднат слезината и абдоменот се наполни со крв, смртта може да се случи веднаш. Ова е специфичен случај затоа што пациентот има многу тешка хематолошка болест. Како и да е, овде имаме тешки форми на пациенти со КОВИД“, објаснува д-р Марковиќ.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

(ВИДЕО) ВОЗАЧОТ ПРЕЖИВЕАЛ - мал авион се сруши во Грција

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ХРВАТСКИ ПЛАЖИ И ЛОКАЛИ КОИ ПОРАНО БЕА ИЗГОР - решија значајно да ги намалат цените

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица