04 Јуни, 2020
0.0239

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Март, 2020


Шпанија повлекува 9000 брзи тестови за „ковид-19“ направени во Кина, откако тестовите откриле дека нивните резултати биле „неверодостојни“.

Тестовите, испорачани од кинеската компанија „Shenzhen Bioeasy Biotechnology“, биле набавени „пред неколку недели“ преку шпански снабдувач што ги увезувал од Кина, се вели во соопштението на владата испратено до Си-Ен-Ен. Кога шпанските власти ја тестирале опремата пред да ја стават во употреба, тие не го достигнале потребното ниво на квалитет.

„Очигледно, постои обврска да се вратат примероците и снабдувачот се обврзува да ги замени“, рече високиот функционер на шпанското Министерство за здравство, Фернандо Симон, на дневниот брифинг за коронавирусот на владата. „Покрај тоа, Министерството за здравство бара други даватели на услуги за да обезбеди брзи тестови“, рече тој.

Иако пробата откри дека тестовите не ги исполнуваат стандардите на Европската унија, опремата е заверена од ЕУ, соопшти владата. Европската комисија за Си-Ен-Ен изјави дека „ја испитува ситуацијата“.

Шпанската влада додаде дека погрешните тестови не се дел од набавката на медицинска опрема од кинеската влада.


Можеби ќе ве интересира

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците