29 Септември, 2023
0.0254

ШТО СЛЕДУВА? Дали Еврозоната оди во рецесија?

Објавено во: Економија 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Економијата на еврозоната се движи кон симболично важен пресврт деннес, бидејќи економистите очекуваат да се намалат официјалните податоци за перформансите на економијата во првиот квартал.

Тоа би значело дека производството се намалува во последните два квартали, што е увертира за рецесија.

Промената донекаде ќе ги намали перформансите на економијата на еврозоната, кои беа подобри отколку што се надеваа многу економисти, имајќи предвид дека блокот е погоден од енергетска криза и зголемени трошоци за живот од почетокот на конфликтот во Украина, пишува Financial. Времиња.

Евростат, статистичката агенција на ЕУ, утре треба да ја објави ревидираната проценка на бруто домашниот производ во првиот квартал во блокот на единствената валута од 20 земји. Последните податоци на Евростат покажаа дека економијата на блокот пораснала за 0,1 отсто во првиот квартал во однос на претходниот квартал, откако стагнираше во последните три месеци од минатата година.

Падот, исто така, може да го промени расположението меѓу креаторите на политиките во Европската централна банка (ЕЦБ), кои треба да се состанат следната недела во Франкфурт. Тие досега го оправдуваа продолжувањето на покачувањето на каматите со „отпорноста“ на економијата на еврозоната.

„Иако овие промени не би биле голема работа од макроекономска перспектива, на маргина тие би можеле да го променат наративот и дискусијата на состанокот на Советот на ЕЦБ“, рече Оливер Ракау, економист во истражувачката група „Оксфорд економикс“.

Марк Кас Бабиќ, економист во британската банка „Барклис“, за „Фајненшл тајмс“ изјави дека најновите податоци за БДП на еврозоната, објавени од земјите-членки, укажуваат на веројатно намалување во двата квартали.

Barclays прогнозираше квартален пад од 0,1 отсто за двата тримесечни периоди, што некои експерти би го дефинирале како рецесија.

Но, Кас Бабиќ рече дека постои одредена несигурност бидејќи „стапката на раст објавена од Евростат за еврозоната како целина може да отстапи од растот на збирот на одделни земји за неколку базични поени“. Неколку членки на зоната на единствената валута ги намалија своите проценки за БДП за првиот квартал во неделите откако беше објавена првичната проценка на Еуростат кон крајот на април, вклучувајќи ги Германија, Ирска и Финска.

„Постои добри шанси економијата на еврозоната на крајот на краиштата да западна во зимска рецесија. Контракција во првиот квартал е многу веројатна, а надолната ревизија во четвртиот квартал не е невозможна“, рече Карстен Брзески, раководител на макро истражување. во холандската банка ИНГ.

Тој додаде дека податоците од Холандија не се вклучени во првичната проценка на Еуростат и веројатно ќе придонесат за надолен притисок откако холандската агенција за статистика минатиот месец објави дека нејзиниот БДП се намалил за 0,7 отсто во првиот квартал.

„Италија е една од ретките земји што ја надгради својата прогноза за БДП за првиот квартал, зголемувајќи ја минатата недела на 0,6 отсто раст, во однос на прелиминарната проценка од 0,5 отсто. Холгер Шмидинг, главен економист на германската банка „ Беренберг“ рече дека Податоците од Италија би можеле да значат дека еврозоната стагнира наместо да се намалува во првиот квартал.

Грција допрва треба да ги објави податоците за БДП за првиот квартал, што исто така може да намали дел од мракот.

Претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард, навести дека следната недела е веројатно дополнително зголемување на каматните стапки, велејќи во понеделникот дека „ценовните притисоци остануваат силни“ во еврозоната и дека економската активност е „поддржана од пониските цени на енергијата, олеснувањето на тесните грла во понудата и поддршката на фискалната политика за компаниите и домаќинства“.

Во вторникот, економските податоци за блокот на почетокот на вториот квартал беа послаби од очекуваното. Продажбата на мало во еврозоната стагнираше во април, кога економистите очекуваа раст од 0,2 отсто, додека германските фабрички нарачки паднаа за 0,4 отсто за истиот месец, наспроти прогнозите за раст од 3,8 отсто.


Можеби ќе ве интересира

МАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ НЕ МУ ГИ ПРОДАДОА АКЦИИТЕ НА „ГОЛЕМИОТ“ - Селаудин Арифи останува газда на 74 отсто од „Жито Караорман“

МАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ НЕ МУ ГИ ПРОДАДОА АКЦИИТЕ НА „ГОЛЕМИОТ“ - Селаудин Арифи останува газда на 74 отсто од „Жито Караорман“

Дрин Ахмети стана директор на Соравиа

Дрин Ахмети стана директор на Соравиа

ЕКСПО СЕКТОРОТ СЕ ВРАЌА ВО ИГРА - значајни успеси после паузата од пандемијата

ЕКСПО СЕКТОРОТ СЕ ВРАЌА ВО ИГРА - значајни успеси после паузата од пандемијата

Ѓорѓе Војновиќ е реизбран за член на Одборот на директори на Триглав Осигурување АД

Ѓорѓе Војновиќ е реизбран за член на Одборот на директори на Триглав Осигурување АД

Во која европска земја има најмногу слободни работни места?

Во која европска земја има најмногу слободни работни места?

ВАЖНО ЗА ВОЗАЧИТЕ, ГОРИВАТА ИМААТ НОВИ ЦЕНИ - еве кој ќе се израдува, а кој ќе остане рамнодушен

ВАЖНО ЗА ВОЗАЧИТЕ, ГОРИВАТА ИМААТ НОВИ ЦЕНИ - еве кој ќе се израдува, а кој ќе остане рамнодушен

Пелетите остануваат со повластена даночна стапка, како и дигиталните учебници

Пелетите остануваат со повластена даночна стапка, како и дигиталните учебници

АПИС: Државна лотарија да ја преиспита одлуката за организирање игри на среќа на интернет

АПИС: Државна лотарија да ја преиспита одлуката за организирање игри на среќа на интернет

Бектеши: Зимоска ќе имаме поевтино јужно овошје

Бектеши: Зимоска ќе имаме поевтино јужно овошје