26 Септември, 2022
0.0267

СИМПТОМИТЕ НА ЛИСТЕРИЈА СЕ ПОЈАВУВААТ 2 ДО 6 НЕДЕЛИ ПО КОНЗУМИРАЊЕ НА КОНТАМИНИРАНИТЕ ВИРШЛИ: Главоболка, треска и повраќање први знаци

Објавено во: Македонија 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

По веста дека виршлите „Вуди“ увезени од Италија се повлекуваат од продажба поради можност за зараза со листерија, многумина се интересираат како се лекува оваа бактерија и кои се симптомите кои можат да се појават.

L monocytogenes е мал бацил кој расте во аеробни или условно анаеробни услови. За разлика од другите бактерии, листеријата подобро се развива на ниски температури. Позитивно се обојува на Грам бактерии и може да личи на дифтероиди, стрептококи или ентерококи.

Листеријата е многу распространета во природата, особено во гниењето на почвата и растенијата. Од листериоза се разболуваат животните кои живеат во стада, како што се овците и говедата, потоа свињите, живината и сл.

Луѓето најчесто се разболуваат со консумирање на недоволно термички обработена храна која потекнува од болни животни или е загадена со нивниот измет (млеко, млечни и месни сувомесни производи, риба, живина и говедско месо, зеленчук).

Болеста е претежно спорадична, иако се можни и помали цревни епидемии. Преносот од човек на човек не е докажан, иако присуството на бактерии во столицата е откриено кај приближно 5 проценти од луѓето.

Како се манифестира листериозата?

Листериозата најчесто е предизвикана од ингестија на контаминирана храна. Периодот на инкубација трае од 2 до 6 недели.

Инфекцијата со листерија се манифестира како менингитис или менингоенцефалитис, ромбенцефалитис или мозочен апсцес. Листерскиот менингитис и менингоенцефалитисот може да имаат субакутен почеток, сличен на туберкулозен менингитис. Првата фаза се карактеризира со главоболка, треска и повраќање. По неколку дена, невролошките знаци се појавуваат наеднаш во форма на асиметрично оштетување на кранијалните нерви, знаци на церебелитис и хемипареза (одземање на едната страна од телото), што може да биде придружено и со сензорни нарушувања. Кај приближно половина од овие пациенти, се јавува респираторна инсуфициенција.

Како се лекува листериозата?

Во третманот на листериоза, најважна е употребата на ампицилин. Овој лек може да се комбинира со гентамицин.

Антибиотиците се даваат интравенски, а количината на лекот и должината на лекувањето зависат од локализацијата на болеста и состојбата на имунолошкиот систем.

Пациентите со менингитис и бактериемија кои не се имуносупримирани треба да се лекуваат 2-3 недели. Имуносупримирани пациенти со бактериемија, ромбенцефалитис и ендокардитис мора да се лекуваат 4-6 недели.


Можеби ќе ве интересира

ОСМАНИ: ЛАЖНА ВЕСТ, НЕ ЗАСЛУЖУВА КОМЕНТАР, ДУИ е стабилна политичка структура

ОСМАНИ: ЛАЖНА ВЕСТ, НЕ ЗАСЛУЖУВА КОМЕНТАР, ДУИ е стабилна политичка структура

Денес облачно и дожделиво, утре поголема нестабилност

Денес облачно и дожделиво, утре поголема нестабилност

„СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА НА РАТИ, ГРЕЕЊЕ НА ДРВА, НАЧИН МОРА ДА СЕ НАЈДЕ УЧИЛИШТАТА ДА РАБОТАТ“: Само НЕ онлајн настава

„СМЕТКИТЕ ЗА СТРУЈА НА РАТИ, ГРЕЕЊЕ НА ДРВА, НАЧИН МОРА ДА СЕ НАЈДЕ УЧИЛИШТАТА ДА РАБОТАТ“: Само НЕ онлајн настава

СИНОЌА СИ ЈА СКРШИВ НОГАТА ВО ОВАА СКРШЕНА ДРЖАВА - еве низ каква голгота поминуваме сите за да добиеме обична здравствена услуга

СИНОЌА СИ ЈА СКРШИВ НОГАТА ВО ОВАА СКРШЕНА ДРЖАВА - еве низ каква голгота поминуваме сите за да добиеме обична здравствена услуга

ДИВИ СВИЊИ СЕ СИМНУВААТ ДО ДВОРОВИТЕ ВО ЦРНИЧЕ, ВЕЌЕ СЕ НАПАДНАТИ И МИЛЕНИЦИ - граѓаните живеат во страв, надлежните си ја префрлаат топката

ДИВИ СВИЊИ СЕ СИМНУВААТ ДО ДВОРОВИТЕ ВО ЦРНИЧЕ, ВЕЌЕ СЕ НАПАДНАТИ И МИЛЕНИЦИ - граѓаните живеат во страв, надлежните си ја префрлаат топката

ПО ГРУПНАТА ТЕПАЧКА НА МЛАДИ ВО ПЕТОКОТ, ГЕРАСИМОВСКИ ДЕНЕСКА НА ТЕРЕН - полицајци има, но не доволно, и родителите да си ги воспитуваат децата

ПО ГРУПНАТА ТЕПАЧКА НА МЛАДИ ВО ПЕТОКОТ, ГЕРАСИМОВСКИ ДЕНЕСКА НА ТЕРЕН - полицајци има, но не доволно, и родителите да си ги воспитуваат децата

ХАКЕРСКАТА ГРУПА BLACK BYTE ГО НАПАДНАЛА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО - се работи на отстранување на проблемот, граѓаните да имаат трпение за услугите

ХАКЕРСКАТА ГРУПА BLACK BYTE ГО НАПАДНАЛА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО - се работи на отстранување на проблемот, граѓаните да имаат трпение за услугите

СЕ ОГЛАСИ АХМЕТИ - ДУИ МОЖЕ ДА ФУНКЦИОНИРА БЕЗ СЕКОГО - 20 години сум навикнат на такви незадоволства, секогаш излегуваме посилни

СЕ ОГЛАСИ АХМЕТИ - ДУИ МОЖЕ ДА ФУНКЦИОНИРА БЕЗ СЕКОГО - 20 години сум навикнат на такви незадоволства, секогаш излегуваме посилни

ТРГНАЛ НА ВЕНЧАВКА КАЈ СВОЈОТ МАКЕДОНСКИ КОЛЕГА БОЧВАРСКИ, НА ГРАНИЦА ЧЕКАЛ ПОВЕЌЕ ОД ЕДЕН ЧАС - еве како Отворен Балкан го искусил српскиот министер за градежништво

ТРГНАЛ НА ВЕНЧАВКА КАЈ СВОЈОТ МАКЕДОНСКИ КОЛЕГА БОЧВАРСКИ, НА ГРАНИЦА ЧЕКАЛ ПОВЕЌЕ ОД ЕДЕН ЧАС - еве како Отворен Балкан го искусил српскиот министер за градежништво