07 Април, 2020
0.0217

Синдикатот за здравство ќе купува маски за здравствените установи

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 26 Март, 2020

Заштитни маски за вработените во јавните здравствени установи ќе обезбеди Самостојниот синдикат за здравство, од каде информираат дека, дел од тие маски ќе бидат со појака заштита, наменети за директно изложените здравствени работници и медицински персонал.

-Маските ќе бидат испратени до менаџерските тимови во јавните здравствени установи во одредена количина од наредната недела. Здравствените работници, истакнуваат од Синдикатот, им се потребни на граѓаните повеќе од било кога досега во борбата за заштита на јавното здравје.Во новонастанатата ситуација, свесни сме за ризикот и изложеноста на вирусот на нашите вработени во здравствената дејност, се наведува во соопштението на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита.


Можеби ќе ве интересира

Бензините со уште пониска цена

Бензините со уште пониска цена

ПРОФЕСОР ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ ЗА ФАКТОР: Новиот корона вирус САРС-КоВ-2 е најопасен од сите негови „собраќа“

ПРОФЕСОР ДРАГАН ДАНИЛОВСКИ ЗА ФАКТОР: Новиот корона вирус САРС-КоВ-2 е најопасен од сите негови „собраќа“

Премиерот Спасовски со скратено работно време

Премиерот Спасовски со скратено работно време

ВО КУМАНОВО СЕ БАРА МАСКА ПОВЕЌЕ: Шивачките се фатија за работа за да помогнат

ВО КУМАНОВО СЕ БАРА МАСКА ПОВЕЌЕ: Шивачките се фатија за работа за да помогнат

ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Мајка и син се најдени починати во станот

ТРАГЕДИЈА ВО ВЕЛЕС: Мајка и син се најдени починати во станот

ДОБИ КРИВИЧНА: Девојка од Порој ширела лажни вести

ДОБИ КРИВИЧНА: Девојка од Порој ширела лажни вести

Димитриевски: Имаме уште двајца починати наши сограѓани во Куманово

Димитриевски: Имаме уште двајца починати наши сограѓани во Куманово

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови жртви и продолжен полициски час во цела Македонија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови жртви и продолжен полициски час во цела Македонија

Позитивните без здравствено осигурување, ќе се лекуваат на товар на Фондот

Позитивните без здравствено осигурување, ќе се лекуваат на товар на Фондот