29 Септември, 2023
0.0246

СИПАНИЦИТЕ МОЖЕ ВЕШТАЧКИ ДА СЕ ШИРАТ: Епидемиологот Радовановиќ потсети-две лаборатории го чуваат вирусот на големи сипаници

Објавено во: Балкан 24 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Сипаниците не се пренесуваат лесно, па нема причина за загриженост и страв доколку вирусот дојде во Србија, вели вирологот и микробиолог Миланко Шеклер. Тој додава дека во Европа нема смртни случаи од таа болест и дека терапија и антивирусни лекови делуваат на адекватен и ефикасен начин.

Досега се потврдени 80 случаи на мајмунска сипаница во 12 земји - девет европски, како и во САД, Канада и Австралија. Израел го пријави првиот потврден случај на мајмунска сипаница. Се работи за човек на околу триесет години кој се вратил од патување во Западна Европа.

Пациентот има благи симптоми на болеста и е во карантин. Светската здравствена организација соопшти дека се истражуваат уште 50 сомнителни случаи. За нив нема вакцина, но оние што се користат за искоренување на сипаници се ефективни до 85 проценти. Првичната теорија се заснова на изјавата дека епидемијата е предизвикана од сексуален контакт.

Гости на утринската програма на Телевизија Курир беа епидемиологот Зоран Радовановиќ и деканот на Факултетот за медицински науки во Крагуевац, проф. д-р Владимир Јаковљевиќ.

- Мислам дека нема простор за паника кога зборуваме за мајмунски сипаници, тоа е добро позната болест. Пандемијата на Ковид остави огромни посттрауматски последици. Мое лично мислење е дека нема место за паника. Според сите податоци, овие сипаници не оставаат никакви огромни последици - изјави во утринската програма на Телевизија Курир деканот на Факултетот за медицински науки во Крагуевац, проф.д-р Владимир Јаковљевиќ.

Епидемиологот Зоран Радовановиќ потсети на историјата на случајот со мајмунска сипаница.

- Се појавија прв пат во 1983 година. Тоа е всушност болест на малите цицачи, глодари, но е откриена кај мајмуните. Ова беше во време кога се искоренети големите сипаници. Првиот случај кај луѓето се случил околу 1970-тите. Тогаш започна искоренувањето на сипаниците. Синџирот на инфекција беше завршен во август 1977 година. Имаше еден лабораториски случај во 1978 година и тоа го привлече вниманието на јавноста на фактот дека инфекцијата може да се прошири и од лабораторијата. Тогаш беше одлучено дека во светот постојат само две лаборатории кои ќе го чуваат тој вирус - изјави епидемиологот Зоран Радовановиќ.

Едната е во Институтот Вектор близу Новосибирск во Сибир, Русија, другата во Атланта, САД

ФОТО: YouTube Print Screen 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОВА Е КУЌАТА НА РАДОИЧИЌ: Косовските власти го споредија со Пабло Ескобар

(ВИДЕО) ОВА Е КУЌАТА НА РАДОИЧИЌ: Косовските власти го споредија со Пабло Ескобар

(ВИДЕО) Торнадо во Санторини преврте куќа

(ВИДЕО) Торнадо во Санторини преврте куќа

ТЕНЗИЧНО Е ВО СЕВЕРНО КОСОВО: НАТО испраќа дополнителни сили

ТЕНЗИЧНО Е ВО СЕВЕРНО КОСОВО: НАТО испраќа дополнителни сили

„ЈАС ГО ОРГАНИЗИРАВ НАПАДОТ НА КОСОВО, ЗА ДА СЕ ОХРАБРИ СРПСКИОТ НАРОД“ - Милан Радојчиќ се огласи со признание

„ЈАС ГО ОРГАНИЗИРАВ НАПАДОТ НА КОСОВО, ЗА ДА СЕ ОХРАБРИ СРПСКИОТ НАРОД“ - Милан Радојчиќ се огласи со признание

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

Претреси во Косово и во зградата во која живеел Милан Радоичиќ: Оклопни возила и специјалци на терен (ВИДЕО)

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Колкави затворски казни ги очекуваат српските напаѓачи од Бањска?

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

Вучиќ вели дека кога косовски терористи упаднаа во Диво насеље, ги немаше Рама и ЕУ да проповедаат

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година

ГРАБЕЖИ, ПРИТИСОК, ТЕРОР, ЗАПЛАШУВАЊЕ, УБИСТВО: Српските медиуми му направија листа на злодела на Курти оваа година