02 Декември, 2020
0.0208

„Систем на семафор“ - вака ќе работат училиштата во Црна Гора

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 29 Септември, 2020

Министерството за образование на Црна Гора објави модел според кој започнува работата на училиштата и градинките, а кој ќе биде предмет на измени според „системот на семафори“. 

Овој модел го разви Институтот за јавно здравје.

„Систем на семафори“ значи дека ситуацијата во одредена општина ќе одреди дали училиштата во тие општини ќе преминат на работа преку онлајн или ќе функционираат нормално, беше објавено од тој оддел.

Претставникот на ИЈЗ Драган Лаушевиќ вели дека имале интензивни консултации, обидувајќи се да осигурат дека децата одат на училиште, имајќи ја предвид епидемиолошката состојба.

„Веруваме дека престојот во училиштата според дефинираниот модел е епидемиолошки побезбеден во моментот отколку на игралиштата“, рече Лаушевиќ, објави порталот РТЦГ.

Тој додаде дека во наредните денови ќе се следи состојбата во општините според т.н. „Систем на семафори“ и во наредните денови, затворањето и отворањето на училиштата ќе зависи од тој предвидлив и професионално заснован модел на ИЈЗ.

Сите градинки почнуваат со работа на 1 октомври.

Можеби ќе ве интересира

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

ПОЧИНА ЛАЗО ГОЛУЖА: Ја создаде култната „Квискотека“

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми