22 Јуни, 2018
0.4523
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

СИТЕ МУ ВЕЛАТ ДЕКА Е ЛУД: Продал се што има и купил биткоини

Објавено во: Финансии 12 Октомври, 2017

Диди Тајхуту(39) решил куќата да ја продаде делумно за биткоини и да живее со семејството во камп во покраината Лимбург во Холандија. 

Продава и автомобил, бицикл, играчки од децата, облека...

Со парите купува биткоини и други криптовалути и верува дека еден ден ќе стане богат. 

„Луѓето ми велат дека сум луд. Но, ние ќе се коцкаме и ќе живееме скромно. Животот е здодевен ако не ризикувате“ - вели тој. 

Заедно со сопругата летово ја донел одлуката да продадат имот и да купат биткоини. 

Тие претходно девет месеци биле на патување во Азија и Австралија, каде сретнале луѓе кои поседуваат биткоини и ден денес се во контакт со нив. 

„Тие имаат искуство во тргувањето, а мене тоа ми фали“ - додава Холанѓанецот. 

Тој вели дека вредноста на овие валути скокнала и до 10 или 20 пати и се надева дека на тој начин ќе се збогати во иднина. 

Можеби ќе ве интересира

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари