30 Мај, 2024
0.0294

Сите заглавени во кабините на жичарницата се спасени по инцидентот во Анталија, едно лице загина

Објавено во: Свет 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Сите лица кои останаа заглавени на жичарницата по инцидентот во Анталија, Турција, се спасени.

Имено, 174 лица останаа заглавени кога едната кабина на жичарницата Тунектепе удри во столб и се скрши. Речиси 23 часа по инцидентот сите се безбедни. Луѓето паднаа од кабината на карпите под жичарницата, при што едно лице загина, а седум беа повредени, меѓу кои и две деца.

Министерот за внатрешни работи Али Јерликаја на социјалната мрежа Х напиша дека акцијата за спасување е успешно завршена.

Во операцијата учествуваа 607 лица и 10 хеликоптери. Хеликоптери за ноќно гледање спасуваа луѓе во текот на ноќта.

Агенцијата Анадолија јави дека е убиен еден Турчин (54).

Претходните три дена беа државен празник во Турција на крајот на светиот муслимански месец Рамазан, па луѓето масовно одеа во природа и одморалишта.

Жичара сместена во близина на Анталија превезува туристи од плажата Коњалти до ресторанот и погледот на врвот Тунектепа, на 618 метри надморска височина.

Со него стопанисува градот и е отворен во 2017 година, а на почетокот на секоја година се врши голема инспекција, но и неколку рутински во текот на годината.

Обвинителството во Анталија покрена истрага, а причината за несреќата се уште не е позната.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа