16 Мај, 2021
0.0205

СЛУЧАЈ НА БАЛКАНОТ: Намерно се заразуваат за полесно да патуваат по прележувањето

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 12 Април, 2021

Словенечки епидемиолог предупреди на опасна практика на намерно заразување со коронавирусoт. 

Епидемиологот и шефица на советничката група за пандемија Матеја Логар денеска изјави дека е забележано дека во земјата има се повеќе луѓе кои сакаат намерно да се заразат со коронавирусот со цел полесно да се движат и патуваат, поради фактот што се смета дека оние кои го преживеале вирусот имаат ист имунитет каков што се стекнува со вакцинација.

„Сè уште не знаеме многу за оваа болест. Непредвидлива е и може да има трајни последици. Не знаеме точно какви долгорочни последици има оваа болест, особено кај помладите пациенти“, рече Логар. 

Вели дека оние кои го прележуваат коронавирусот на ваков начин, сакаат да бидат избришани од списокот на лицата кои не мора да се тестираат при преминување на граница.

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Aлбанија станува се посиромашна

Aлбанија станува се посиромашна

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

ИМАAT ДОВОЛНО ВАКЦИНИ: Граѓаните од регионот наскоро ќе може да се вакцинираат во Србија

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

НЕ ВИ ТРЕБА ТЕСТ: Црна Гора се отвора за туристи

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ за присуството на КФОР на Косово: Mајките не се плашат дали нивните деца ќе се вратат во ковчези

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

Вучиќ: Беливук му испраќал ќебапи од човечко месо на Звицер

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

И Бугарите ќе создадат вакцина против коронавирусот

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

ОЧЕКУВААТ ОПОРАВУВАЊЕ: Почна туристичката сезона во Грција

СО ВЕЛОСИПЕД ПОМИНАЛ 27 ЗЕМЈИ: Јапонец прими вакцина во Србија

СО ВЕЛОСИПЕД ПОМИНАЛ 27 ЗЕМЈИ: Јапонец прими вакцина во Србија

Два земјотреси ја стресоа Хрватска за еден час

Два земјотреси ја стресоа Хрватска за еден час