22 Јуни, 2024
0.0280

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

Објавено во: Балкан 23 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Овој понеделник, 22 април, жителите на Тршќа, малата населба во Горски Котор, беа изненадени од обилен снег.

„Како Божиќ“, ентузијастички коментираа корисниците на социјалните мрежи откако видео и фотографии беа споделен на Фејсбук.

Ова не е крајот на временските неприлики што ја зафатија Хрватска, бидејќи денеска силна бура го зафати полуостровот Истра. Така, „ИстраИН“ пишува дека во Пула околу 15 часот паднал град, а во Ровињ гром удрил во куќа, по што пожарот почнал да се шири низ покривот.

Со брза реакција на припадниците на ЈВП Ровињ, пожарот е изгаснат и спречено понатамошно ширење.


Исто така, ИстраМет јавува дека снег паѓа и на Платка, но и на Учка и повисоките делови на Чиќарија.

Променливо сончево, но и нестабилно време со повремени врнежи од дожд се предвидува во Хрватска за вторник, 23 април, особено во Кварнер.

На повисоките планини ќе врне лапавица и снег, јавува „Јутарњи.хр“.

Вечерва и вечерва на повисоките планини можна е појава на снег од 20-30 сантиметри. Истра, пак, попладнето беше погодена од град и грмежи.

Хрватските медиуми јавуваат дека снег го зафати и Горанскиот дел од автопатот А6 Риека-Загреб, но работниците на зимската служба минаа низ снегот и до утрово нема ограничувања во сообраќајот.Фото: Принтскрин/Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)