02 Март, 2021
0.0258

Снежана Лупевска-Созен сменета од прв човек на информативна редакција на Телма

Објавено во: Македонија 10 Јануари, 2020

Снежана Лупевска-Созен повеќе нема да ја извршува неформалната функција одговорен уредник на информативната програма на телевизијата Телма. 

Според сознанијата на Фактор, на оваа позиција доаѓа Марија Дивитарова - Савановиќ, сегашна уредничка на вести во телевизијата.

Информацијата за Фактор ја потврди и главниот и одговорен уредник и директор на телевизија Телма, Атанас Кировски.

Тој вели дека Снежана Лупевска-Созен и досега не била одговорен уреднк на информативната програма, туку тој ја вршел и таа функција, а Созен според систематизацијата на телевизијата е вработена како продуцент. Лупевска и натаму ќе остане продуцент, вели Кировски, а нема да и биде сменета ниту платата. Таа ќе продолжи да работи и на емисиите „Код“ и „Топ тема“, а ќе биде и уредник на вести.

„Едноставно, Снежана Лупевска-Созен досега беше мојот линк со новинарите во информативната редакција, отсега натаму тој линк ќе биде Марија Дивитарова-Савановиќ. Инаку, јас и досега бев одговорен уредник на информативната програма, и така и останува, така што во тој дел нема никакви промени во телевизијата“, вели Кировски за Фактор. 

Кировски нагласува дека причина за ова воопшто не се никакви политички притисоци или разлики околу уредувачката политика на телевизијата. 

„Едноставно, станува збор за наши несогласувања околу тоа кој треба да ги пишува најавите за прилозите што се емитуваат на вестите. Јас сметав дека тоа е најдобро да го прават новинарите, бидејќи тие најдобро знаат што е суштината на нивната сторија, а таа сметаше дека тоа треба да го прават уредниците на вести. Околу тоа и изби недоразбирањето, кое потоа ескалираше и затоа беше донесена оваа одлука“, вели Кировски.

А Лупевска на својот фејсбук профил денеска го објави следниов пост.

Успешен е оној човек кој умее да постави цврст темел од циглите кои другите ги фрлале на него. Дејвид Бринкли“.

Можеби ќе ве интересира

Кој е градот со само еден активен случај на коронавирус?

Кој е градот со само еден активен случај на коронавирус?

Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании

Османи се пофали дека ќе има субвенционирање на правична застапеност во приватни компании

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта го претстави планот за борба против корупција, а за попишувањето има забелешки

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта го претстави планот за борба против корупција, а за попишувањето има забелешки

Георгиевски признава дека отсекогаш кршел табуа и предлозите ги дал за да одиме напред

Георгиевски признава дека отсекогаш кршел табуа и предлозите ги дал за да одиме напред

Oбвинителството бара притвор за уште тројца демонстранти кои протестираа за „Монструм“

Oбвинителството бара притвор за уште тројца демонстранти кои протестираа за „Монструм“

За 24 часа регистрирани се 368 оздравени од коронавирусот

За 24 часа регистрирани се 368 оздравени од коронавирусот

Направени се 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на коронавирус

Направени се 3.144 тестирања, а регистрирани се 726 нови случаи на коронавирус

По смртта на татко и: Синадиновска му се заблагодари на Ахмети за поддршката

По смртта на татко и: Синадиновска му се заблагодари на Ахмети за поддршката

Пендаровски реагираше до Радев за мешањето во внатрешните работи на Македонија

Пендаровски реагираше до Радев за мешањето во внатрешните работи на Македонија