22 Јуни, 2018
0.3993
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Со полна пареа кон НАТО - Повеќе војска во странски мисии и поголеми буџети

Објавено во: Анализа 05 Април, 2018

Владата на Република Македонија ги прави сите можни маневри со цел да ги убеди партнерите од НАТО дека по долгогодишната блиска соработка целосно го има заслужено правото да стане членка на оваа елитна организација без оглед на моменталните политички услови. Македонија е земја која иако има мал број на жители и скромна армија, дава најголем придонес во мисиите на НАТО ако се гледа според процентуалното учество.

Сепак, тука нема да се застане бидејќи премиерот Зоран Заев на вчерашната свеченост по повод Денот на формирањето на НАТО, пред партнерите во Скопје истакна дека Македонија е подготвена за зголемен број на испратени војници во странските мисии, како и постојано зголемување на буџетот за одбрана.

Остануваме посветени и во иднина. Ќе го зголемиме нашето учество во мировната мисија во Авганистан за 20 проценти, а секоја година ќе го зголемуваме буџетот за Армијата, за 0.2 проценти од бруто домашниот производ“ истакна премиерот Заев.

За македонските изгледи за членство во НАТО сега треба да се погледнат и пошироките геополитички аспекти кои се во наша полза бидејќи алијансата мора да се прошири, САД мора да прикаже победа на својата политика на проширување во однос на се поголемата конфронтација со Русија за безбедносните конфронтации, а како никогаш досега вложени се огромни дипломатски напори и политички ангажмани за конечно решавање на деценискиот спор за разликите околу уставното име со Грција.

Одамна е познато дека македонските граѓани имаат огромна поддршка за членство во НАТО и мнозинството од нив поддржуваат Македонија да стане членка со цел да се реализира долгодишната стратешка цел на сите досегашни влади. 

Не навлегувајќи во дипломатските финеси кои се потребни за решавање на еден спор каков тој за името со Грција, сега сосема е видливо дека македонските политичари, особено премиерот Заев, но и клучните министри прават огромни напори да не доближат до стратешките партнери во НАТО и да обезбедат стабилни односи кои може да бидат од огромна корист во иднина. 

Делумно ова проектира и мал притисок врз Грција која се повеќе се издвојува како главниот винивник што Македонија, мала земја со мала, но посветена армија и натаму не е официјална членка на НАТО и покрај сите досегашни придонеси кои ги има. Затоа и во грчките медиуми се повеќе во изминатиот период се пишуваше дека Македонија може да влезе во НАТО и со привремената референца без целосно решен спор за името, па така и таму треба се повеќе да има јасна слика дека владата на Ципрас мора да остане посветена на процесот и да придонесе во конечниот компромис. 

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !